Teknoloji

Hibrit sınıfının yaratıcısı Prius baştan tasarlandı!

Toyota tarafından birinci olarak 1997 yılında piyasaya sürülen, çıktığı günden bu yana 5 milyondan fazla satarak rekor kıran ve de hibrit sınıfının yaratıcısı olarak bilinen Prius modelinin özellikleri ve tasarımı yenilendi. İşte 2023 Toyota Prius özellikleri…

2023 Toyota Prius özellikleri!

Geçtiğimiz 25 yıl içerisinde elektrikli arabalar ve hatta günümüzün en kıymetli şirketleri ortasında bulunan Tesla şimdi hayatımızda yokken Toyota piyasaya 1. jenerasyon hibrit elektrikli-benzinli arabası Prius’u sürdü. Kısa mühlet içerisinde de ABD ve Japonya pazarlarında isminden kelam ettirmeyi başardı.

Günümüzde ise bu arabanın 1.8 litre hacimli 90 kW-121 HP gücündeki dört silindirli hibrit versiyonları satılıyor. Ancak yeni tanıtılan 2023 Toyota Prius özellikleri selefinden biraz daha farklı. Çünkü bu arabada 2023 Corolla modellerinde gördüğümüz 2.0 litrelik 220 beygir gücündeki dört silindirli motor kullanılıyor. 0-100 km/s hızlanması ise 6.7 saniye (Corolla da 7.5 saniyeydi).

Buna ek olarak batarya tarafında yüzde 50 civarında bir uygunlaştırma olduğu belirtiliyor. Arabanın 2022 versiyonunda 8.8 kWh boyutunda pil yer alırken 2023’te yollarda göreceğimiz 5. jenerasyonda 13.6 kWh pil paketi kullanılıyor. Bu da 39 mil (63km) menzili 58,5 (94.15 km) düzeyine çıkarıyor.

Totoya tarafından yapılan resmi açıklamaya nazaran bu arabanın bir de üzerinde güneş panelleri bulunan versiyonu olacak. Lakin geçtiğimiz periyotta karşımıza çıkan prototipler üzere tek şarj ile aylarca gitme gibisi bir durum kelam konusu değil. Hatta belirtilene nazaran haftada 25-30 km ortası bir menzil katacak.

Bu arabanın geçtiğimiz yıllarda olduğu üzere asli olarak ABD ve Japonya’da satılması ve kimi Avrupa ülkelerinde sonlu sayıda piyasaya sürülmesi bekleniyor. Türkiye’ye gelmesi halinde ise aktüel matrah oranlarına nazaran 1.6 litre ve altı hacme sahip arabalara kıyasla 3 kat fazla ÖTV alınacak.

Bu da yurt dışında 24 bin dolar civarına satılan arabanın düşük motor hacmine sahip rakipleri Türkiye’de 700-800 bin TL’den satılırken 1.5 milyon TL düzeyinden piyasaya sürülmesine neden olacak. Bu nedenle ülkemize gelmesi beklenmiyor.

Siz 2023 Toyota Prius özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking