Teknoloji

Apple’ın karma gerçeklik gözlüğünün işletim sistemi ortaya çıktı!

Apple bir müddettir bir sanal ve artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde çalışıyor. Uzun müddettir konuşulan bu donanımın kendi işletim sisteminin olacağı da yeniden gelen haberler ortasında. Bu işletim sisteminin isminin ne olacağı da en çok merak edilen mevzulardan bir tanesi.

Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü ortaya çıkmaya başlıyor

Şimdiye kadar bu işletim sisteminin ismi üzerinde birçok sav ortaya atıldı. Daha evvel ‘realityOS’ ya da kısaca ‘rOS’ olarak isimlendirileceği söylenen işletim sistemi için Bloomberg tarafından yeni bir bilgi paylaşıldı. Buna nazaran karma gerçeklik gözlüğünün işletim sistemi ‘xrOS’ olarak isimlendirilecek.

Bu ismin ‘extended reality’ tabirinin kısaltması olduğu söz ediliyor. Apple böylelikle hem sanal hem de artırılmış gerçekliği kapsayacak bir isim kullanmış olacak. Apple’ın bu ismin patentini şimdiden paravan şirketler aracılığı ile almaya başladığı da gelen haberler ortasında.

Apple’ın karma gerçeklik gözlüğünün 2023 yılı içerisinde tanıtılması bekleniyor. Şirketin önümüzdeki yıl tanıtılacağı söylenen modelin dışında üç farklı gözlük için de çalışmaları olduğu da tez ediliyor. N301″, “N421” ve “N602” kod isimlerine sahip olan gözlükleri yakın vakitte görme fırsatı yakalayabiliriz.

N301 kod isimli aygıtın Apple’ın 2023 yılı içerisinde tanıtacağı söylenen Apple Reality Pro olduğu kestirim ediliyor. Karma gerçeklik gözlüğünün tanıtımı ile birlikte Meta Quest Pro’ya rakip olacağını söylemek olmayacaktır.

Diğer yandan N602 kod isimli eserin ise iki versiyonla sunulacağı söyleniyor. Versiyonlardan birincisi, N301 kodlu modelin daha gelişmiş bir türevi olacağı düşünülürken, öbür versiyonun ise daha uygun fiyatlı bir seçenek olarak müşterilere sunulması bekleniyor. N421 kod isimli aygıtın ise bu modellerden farklı olarak daha çok bir ‘akıllı gözlük’ olarak nitelendirilebileceği tabir ediliyor.

Apple, önümüzdeki yıllarda karma gerçeklik teknolojisine epey fazla mesai harcayacak üzere görünüyor. Pekala siz Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al