Telefon

Apple’ın üretim ortağında deprem! Çalışanları zorla çıkaracak

Apple’ın en büyük üretim ortaklarından biri olan Foxconn, son günlerde çalışanlarının protestolarıyla karşı karşıya kaldı. Foxconn’un Çin’deki fabrikasını polisin basmasının akabinde, şirketten emekçilere yönelik yeni bir teklif geldi. iPhone fabrikasından ayrılacak bireylere 1400 dolar verecek.

Foxconn, iPhone fabrikası protestoları için 1400 dolar teklif etti

Koronavirüse karşı sıfır tolerans siyasetini uygulayan Çin fabrikalarında, olaylar bitmek bilmiyor. Yaşanan son protestolar Foxconn’un iPhone üretimlerini vurdu. Çin’in koronavirüs siyaseti birçok fabrikadaki üretimin tekraren durmasına neden oldu.

iPhone fabrikasındaki personeller ile maaş konusunda tartışma yaşayan Foxconn, dikkat çeken bir teklifte bulundu. Çalışanlara yeni bir ödeme planı öneren şirket, tüm çalışanların yatakhanelerine dönmelerini talep etti. Çin’den gelen bilgilere nazaran bu hareket, iPhone fabrikasındaki gerginliği bastırmaya yardımcı oldu.

iPhone fabrikasındaki çalışanlara sunulan teklif; karantina, fabrikaya ulaşım ve personellere daha evvelden ödenmeyi borçları karşılamayı hedefliyor. Foxconn fabrikasında çalışmak istemeyenler ise istifalarını sunduklarında 1400 dolarlık ödeme alacak.

Bir Foxconn yetkilisi yaptığı açıklamada, “Ekibimiz mevzuyu araştırıyor ve iştirak sürecinde teknik bir kusur oluştuğunu keşfetti. Bilgisayar sistemindeki kusur için özür diler ve gerçek fiyatın resmi işe alım mukavelesinde kararlaştırılanla birebir olduğunu garanti ediyoruz” dedi.

Tüm bunlara karşın Çinli siyasetçiler Foxconn’u eleştirmeye devam ediyor. “Foxconn, binlerce yeni emekçiyi süratli bir formda işe almak için büyük kelamlar verdi, lakin bu gerçekleşmedi” deniliyor.

Analistler, iPhone’ların yaklaşık yüzde 60’ının 200 binden fazla kişinin çalıştığı Zhengzhou fabrikasında üretildiğini düşünüyor.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al