Telefon

Uçaklardaki telefon yasağı tarih oluyor!

Bilindiği üzere yüzyılın en büyük icatlarından ve en konforlu ulaşım araçlarından biri olarak kabul edilen uçaklarda telefon kullanımına dair katı sınırlamalar mevcut. Buna neden olarak ise cep telefonu üzere elektromanyetik dalgalarla irtibat sağlayan elektronik aygıtların kullanımının uçaklarda bulunan navigasyon ve irtibat sistemlerine direkt tesiri olması gösteriliyor.

5G teknolojisi ile birlikte uçakta telefon kullanımı başlıyor

Uzun müddettir devam eden bu kural ise yakın vakitte tarih olabilir. Avrupa Komitesi, taşınabilir bağlantı mevzuatını en çağdaş standartlara nazaran uyarlıyor. Sonuç olarak, 5G kapsama alanı uçaklarda da kullanılabilir hale getirilebilir.

Bu karar ile birlikte Avrupa Birliği içinde havayolları, uçaklarına en son 5G teknolojisini kurarak yolcuların akıllı telefonlarını ve öbür bağlı aygıtlarını tıpkı yerde yaptıkları üzere kullanmalarına müsaade verecek. Böylelikle yolcular uçağa bindiklerinde telefonlarını kapatmak zorunda kalmayacak.

5G kapsama alanı, uçağa “piko-hücre” ismi verilen bir sistemin kurulması ile mümkün olacak. Bu ağ istasyonu aracılığıyla, telefon görüşmeleri, metin iletileri ve bilgi teması, bir uydu ağı aracılığıyla yerdeki bir taşınabilir ağa gönderilebilecek.

Komisyon ayrıyeten araba, otobüs ve başka ulaşım araçlarında WiFi üzerinde 5 GHz frekanslarını kullanıma açmak istiyor. Bu kapsamda AB Üye Devletlerinin 5GHz bantlarını karayolu nakliyatı için erişilebilir hale getirmek için 30 Haziran 2023’e kadar müddetleri bulunuyor.

Uzun müddettir tartışma yaratan uçaklarda telefon yasağı yakın vakitte tarih olabilir. Avrupa Birliği içerisinde başlayan bu yeni adım 5G teknolojisinin gelişmesi ile tüm dünyada yayılacaktır. Pekala siz uçaklarda telefon kullanımının yasak olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al