Teknoloji

Artemis II vazifesi için üzücü gelişme

NASA, geçtiğimiz günlerde Artemis programının birinci vazifesi için Orion uzay aracını fırlattı. Fırlatma rampasının aldığı hasar nedeniyle 2024’te gerçekleşmesi beklenen Artemis II vazifesinin erteleneceği argüman edildi.

Fırlatma rampasında büyük hasar! Artemis II misyonu ertelenebilir

NASA, uzun müddetli mürettebatlı misyonlar için bir Ay üssü inşa etmek için Artemis vazifelerini kullanmak istediği varsayım ediliyor. Bununla birlikte, 2030’ların sonlarında Mars’a yapılacak birinci astronot misyonu için Artemis I vazifesinin değerli role sahip olduğunu hatırlatmakta yarar var.

NASA çalışanı, Reuters uzay muhabiri Joey Roulette ile irtibata geçrek fırlatma rampasındaki hasarın beklentilerin üzerinde olduğunu belirtti. Husus hakkında açıklama yapan Roulette, “Bir NASA çalışanı, benim ile bağlantıya geçerek Artemis I misyonunda kullanılan fırlatma rampasının önemli hasar aldığını söyledi. Bununla birlikte NASA, fırlatma rampasında yer alan asansörlerin çalışmadığını kabul etti.” tabirlerine yer verdi.

Fırlatmadan kısa bir müddet sonra NASA, roketten düşen enkazın görüldüğünü kabul etti, fakat yetkililer bunun misyon için “ek bir riske” yol açmadığını sav etti. Keneddy Uzay Merkezi’nde yer alan fırlatma rampası, kimi boruların kırıldığı ve metal plakalasın savrulduğu gözlemlendi.

Fırlatma kulesindeki hasarın boyutu şimdi bilinmiyor. Analistler, oluşan hasarın 2024 yılında gerçekleştirilecek Artemis II misyonunu etkileyeceğini varsayım ediyor.

Artemis II vazifesi, birinci misyonda de kullanılan Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve NASA’nın birlikte geliştirdiği Orion uzay aracıyla gerçekleştirilecek. NASA, Artemis II ile birlikte Ay’a insanlık için kalıcı bir yerleşke inşa edileceğini açıkladı.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking