Teknoloji

Astronotlar uzayda yoğurt ve kefir yapacak!

Uzayda uzun periyodik vazifeler ve kolonileşme için insanların taze yiyecek ve tıbbi materyallere gereksinimi olacak. Bu süreçte Memleketler arası Uzay İstasyonu (ISS) astronotları en uzun uzay vazifesini üstlenen beşerler pozisyonunda. Bu yüzden ISS’te taze yiyecek için farklı formüller uygulanıyor.

Uzayda kolonileşme için çalışmalar devam ediyor

ISS’ye giden en son destekte yoğurt üretmek için gereçler ve uzayda kısmından domates yiyebilmek için bir düzenek yer aldı. Uzaya gönderilen domatesler yapay yerçekimi ve ışıkta bitki yetiştirme çalışmalarının son etabını oluşturuyor.

Son birkaç yıldaki çalışmalar ıspanak üzere yeşil yapraklı bitkilere odaklanırken, Veg-05 bu alışılmadık bahçe ortamında bodur domates üzere sulu bir besinin nasıl yetiştiğini gözlemleyecek. Vazife sırasında meyve üretimi üzerindeki ışık kalitesi, gübre, mikrobiyal besin güvenliği, besin bedeli ve tadın yanı sıra uzayda taze yiyeceklere sahip olmanın genel davranışsal faydaları incelenecek.

Bu süreçte ışık ve besin akışının parametreleri epeyce değerli. Böylelikle 104 günlük büyüme devri boyunca hangisinin en âlâ domatesi ürettiğini görmek için değişen LED ışık kombinasyonları da dahil olmak üzere farklı şartlar karşılaştırılacak.

Taze bitki üretilmesinin yanı sıra ISS’te yoğurdun da uzayda mayalanması incelenecek. BioNutrients-2 olarak isimlendirilen çalışma uzun raf ömrüne sahip yoğurt öncesi bir karışım olarak öne çıkıyor. Bu süreçte astronotlar yoğurt ve kefir üretimi yapacak.

Yoğurt ve kefir üretiminde kullanılan bu bakteriler üzerinde yapılacak olan deneyler ile bu canlıların ileride farklı alanlarda kullanılması için de birinci adım atılmış olacak. Yapılacak denemelerin akabinde uzun uzay misyonlarında bakteriler ilaç üretimi için de bu formda saklanabilir.

NASA, domates ve yoğurt deneyleri ile ilerleyen yıllarda farklı gezegenlerde kolonileşmenin de çalışmalarını yapıyor. Pekala siz uzaya gönderilen yoğurt ve domatesler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking