Teknoloji

ASUS, 13. Jenerasyon Intel Core İşlemciler İçin Z790 Serisi Anakartlarını Tanıttı

ASUS ROG Maximus, ROG Strix, TUF Gaming ve Prime eser ailelerine yayılan geniş Intel Z790 anakart serisini duyurdu. Yeni serideki tüm modeller en yeni 13. kuşak Intel Core™ işlemcilere takviye veriyor. ASUS Güçlendirilmiş Bellek Profili II, AI Overclocking ve AI Cooling II üzere özel teknolojilerin yanı sıra kullanıcı dostu ASUS Q-Design özellikleri sayesinde ASUS Z790 anakartlar yeni kuşak bir sistem kurmak yahut mevcut sistemlerini geliştirmek isteyenlere ülkü tahliller sunuyor.

ASUS bir evvelki kuşak Z690 modellerini sunduğunda DDR5 bellek modülleri daha yeni piyasaya çıkmıştı. Birden fazla kullanıcı yeni belleklerin reklamlarda söylendiği üzere yeni anakartlarda çalışıp çalışmayacağından emin olmak istiyordu. ASUS bunu sağlamak için kapsamlı bir çalışma yaptı. ASUS bölümden çok sayıda iş ortağı ile çalışarak, ASUS Güçlendirilmiş Bellek Profilini (AEMP) oluşturdu. Böylelikle tanınan RAM markalarıyla daha uygun ve geniş uyumluluk elde etti.


ASUS ROG STRIX Z790-A GAMING WIFI D4

Günümüzde daha oturmuş bir hale gelen DDR5 pazarında çok sayıda bellek kitini son derece cazip fiyatlarla görmek mümkün. Kullanıcılar da artık uyumluluktan çok performansı düşünmeye başladılar. ASUS bu sefer de çok kapsamlı bir çalışma yürüttü. ASUS, DDR5 takviyeli tüm Z790 anakartlarında AEMP II profillerini sunuyor. Bu profiller temel DDR5-4800 özelliklerinden %37,5’e kadar daha yüksek RAM suratı sunuyor.[1]  Esnek bir eğitim sistemiyle geliştirilen bu profiller, kullanıcıların belleklerini temel suratların üzerine kolay kolay çıkarmasına imkan verirken sistemin de kararlı çalışmaya devam etmesini sağlıyor. AEMP II ile en uygun bellek ayarlarına tek tıkla ulaşılabiliyor. Bu yolla, giriş düzeyindeki modellerden en uygun biçimde yararlanmak yahut yüksek süratli bir kitten üstün performans elde etmek mümkün.

ASUS AI Overclocking, ASUS test laboratuvarlarında binlerce işlemcinin performans potansiyelinin ölçüldüğü kapsamlı araştırmadan güç alıyor. Bu araç sürat aşırtma performansı ve kullanım kolaylığı alanlarında dalda önder pozisyonda. Bu teknoloji, az iş parçacığından yahut tüm çekirdeklerden yararlanılan iş yüklerinde işlemci suratını tek tıkla yükseltiyor. AI Overclocking teknolojisinde kullanılan gelişmiş yapay zeka ayrıyeten işlemci soğutucularının randımanını ve bilgisayarın çalışma ortamındaki değişimleri takip ederek sistemdeki her bir bileşenle en yeterli performansı elde etmeyi sağlayacak biçimde ince ayar yapıyor. ROG Maximus ve ROG Strix Z790 anakartların tümünde AI Overclocking teknolojisine yer veriliyor.

Armoury Crate uygulamasındaki FanXpert üzerinden aktifleştirilen ASUS AI Cooling II, bir makine tahsili algoritmasından yararlanarak kısa bir gerilim testiyle sistem hakkında data topluyor. Bu süreçten sonra AI Cooling II teknolojisi işlemciyi izliyor ve gerilim testinden elde ettiği bilgileri kullanarak sistemi verimli soğutmak için gereken en düşük fan suratını hesaplıyor ve gürültü düzeyinin düşük kalmasını sağlıyor. Bu fan denetim sistemi fan gürültüsünü daima yük altındayken 5,7 dB kadar düşürebiliyor. Bu kendi kendine uyarlanabilir sistem sayesinde kullanıcılar istedikleri vakit soğutma gücüne istedikleri vakit ise sessizliğe kavuşabiliyor. ASUS ayrıyeten FanXpert’i eksiksiz kalibrasyon ve kontrol seçenekleriyle güncelledi. Kullanıcılar sıcaklık giriş haritası ve fan reaksiyon haritasına Windows üzerinden kullanışlı Armoury Crate uygulamasıyla erişebiliyor.


ASUS ROG Maximus Z790 Hero

ASUS PCIe® Slot Q-Release düğmesi, kullanıcıların tek parmağıyla ekran kartlarını basitçe çıkarmasına imkan veriyor. ASUS’un birinci defa en üst düzey Z690 anakart modellerinde sunduğu bu kullanışlı özellik artık orta düzey TUF Gaming ve Prime Z790-A anakartlarda bile bulunuyor.

Benzer bir formda, klasik DIMM yuvası dizaynlarında kullanıcıların belleklerin her iki tarafını da kilitlemesi gerekiyor. Parmakları kalın olan kullanıcılar için ekran kartına en yakın pozisyondaki yuvanın mandalını açmak sıkıntı olabiliyor. ASUS bu nedenle tüm Z790 anakartlarda yeni tek taraflı bir Q-DIMM mandal tasarımı kullanıyor. Bu kesimler sayesinde kullanıcılar mandalın ekran kartına yakın olmasından doğabilecek düşünceyi yaşamıyor. DIMM yuvasının daha kolay ulaşılabilen tarafındaki tek mandal, belleği sağlam bir formda yerine oturtabilmek için kâfi oluyor. RAM takmak ve yenilemek artık çok daha kolay.

ASUS ayrıyeten M.2 şoför takmayı da kolaylaştırdı. ASUS M.2 Q-Latch sayesinde kullanıcılar küçük ve kolay kolay kaybolabilen M.2 vidalarını kullanmak zorunda kalmıyor. M.2 şoförleri sadece parmak ucuyla takıp çıkarmak artık mümkün. M.2 Q-Latch tüm ROG Maximus, ROG Strix ve TUF Gaming Z790 anakart modellerinde ve ayrıyeten orta düzey Prime Z790-A WiFi modelinde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!