Teknoloji

ASUS, yeni AMD B650 anakart modellerini duyurdu

ASUS, yeni AMD B650 ve 650E serisi anakartl modellerini duyurdu. Kelam konusu eserler, PCIe 5.0 slotları, DDR5 dayanağı, yüksek süratli USB kontağı, ASUS Q-Design özellikleri ve çok daha ziyadesiyle dikkatleri üzerine çekiyor. İşte ayrıntılar…

ASUS’un AMD B650 ve 650E anakart modelleri performansıyla dikkat çekiyor

Oldukça geniş bir eser yelpazesi sunan ASUS, her bütçeye ve muhtaçlığa uygun modeller ile karşımıza çıkıyor. Amiral gemisi pozisyonundaki ROG Strix B650E-E Gaming WiFi’dan küçük ve güçlü ROG Strix B650E-I Gaming WiFi’a kadar bu anakartlar üst düzey özellikler ve dikkat çeken dizaynlarla geliyor.

ASUS B650E ve B650 anakartlar yeni kuşak özelliklerle donatıldı. Bu platformun getirdiği yeniliklerin başında kullanılan (LGA) işlemci soketi AMD Socket AM5 geliyor. Daha evvelki AMD masaüstü platformlarının bilakis bu platformda pimler anakartın üzerinde yer alıyor. Böylelikle işlemci takarken pimleri kazara eğip bükme ihtimali azalıyor.

Socket AM5 170 watt’a kadar TDP takviyesi veriyor. Böylelikle çok sayıda çekirdeğe sahip işlemcilerden ağır iş yükü altında harikulâde performans alınabiliyor. Elbette yeni jenerasyona geçen tek şey işlemci yuvası değil. B650E ve B650 anakartlar en yeni DDR5 RAM’lere takviye veriyor. Evvelki jenerasyon DDR4 belleklere kıyasla %50 daha yüksek data suratı sunan DDR5 ile performans orijinal bir seviyeye çıkıyor.

ASUS anakartlar ayrıyeten uygun bellek kitlerine hudutları zorlayacak halde sürat aşırtma yapma olanağı veren çeşitli donanım ve yazılım optimizasyonları yer alıyor. B650E ve B650 anakartlarda ayrıyeten PCIe 5.0 irtibatı da bulunuyor. ASUS’un seride sunduğu her modelde piyasadaki en süratli depolama şoförlerine uygun en az bir adet yerleşik PCIe 5.0 M.2 yuvası yer alıyor.

Yeni jenerasyon PCIe 5.0 ekran kartlarından tam olarak yararlanacak bir bilgisayar toplamak isteyenler ASUS B650E anakart modellerini tercih edebilir. Bu üst düzey modellerde en az bir adet PCIe 5.0 x16 slotu bulunuyor. PCIe 4.0’dan iki kat yüksek temas suratı sunan bu yeni standart, ASUS B650E ve B650 anakartların yüksek süratli irtibat seçeneklerinden yararlanmasını sağlıyor. Serideki tüm ROG Strix, TUF Gaming ve ProArt B650 anakart modellerinde yüksek süratli USB 3.2 Gen 2×2 Type-C bağlantı noktası yer alıyor.

ROG Strix ile performans ve tarzdan ödün vermeyin

Üst düzey ROG DNA’sını taşıyan ROG Strix serisi kapsamlı ATX oyun sistemlerinden küçük mini-ITX makinelere kadar her çeşit oyuncu bilgisayarına hazır anakartlar içeriyor. ROG Strix modellerinin tümünde yüksek kaliteli devre elemanları, kullanışlı tasarım öğeleri ve oyun tecrübesini uygunlaştıran özellikler yer alıyor.

Entegre giriş çıkış müdafaaları suram sürecini kolaylaştırırken kasanın yan camından da etkileyici bir görünüm sergiliyor. Üst düzey VRM’ler AMD Ryzen 7000 Serisi işlemcilere güç veriyor. Intel takviyeli 2.5 Gb Ethernet ve WiFi 6E özellikleri ise en son temas teknolojilerinden yararlanma imkanı sunuyor. Oyunculara yönelik dal başkanı ASUS ses özellikleri ise ALC4080 codec ve bir Savitech SV3H712 amplifikatörden güç alıyor.

ROG Strix modelleri, azamî performans için yeni AMD Ryzen 7000 Serisi işlemcileri üzerinde oynamak isteyenler için ASUS B650E ve B650 modelleri ortasında en kapsamlı sürat aşırtma özellikleriyle donatılan modeller. AMD Precision Boost Overdrive (PBO) ile sistemin hafif yük altındaki saat suratlarını artırmak için UEFI BIOS’a kısaca göz atmak kâfi.

Bu teknoloji birçok bilgisayarda sistemin genel suratını yükseltiyor. ASUS işlemci performansı üzerinde daha manuel denetim sahibi olup sonları zorlamak isteyenler için ROG Strix B650E-E Gaming WiFi ve ROG Strix B650E-I Gaming WiFi modellerini gelişmiş özelliklerle donattı. Her iki modelde de sağlam güç tahlillerinin yanı sıra Dynamic OC Switcher ve Core Flex araçları bulunuyor. 

ROG Strix B650E-E Gaming WiFi

Serinin en üstünde ROG Strix B650E-E Gaming WiFi modeli yer alıyor. Bu birinci sınıf seçenek, platformun sonlarını zorlamak isteyenlere hitap ediyor. Bu üst düzey anakart harika özelliklerle dolu. Anakartın 16 + 2 eşli güç kademeleri ve 8 + 8 ProCool güç kontakları ile optimize edilmiş güç tahlili kullanıcıların AMD Ryzen 7000 Serisi işlemcilere sürat aşırtma yapmasına imkan veriyor.

İki adet PCIe 5.0 x16 slotu yeni jenerasyon eklenti kartlarına hazır bekliyor. İkisi PCIe 5.0 ilişkili olan dört adet yerleşik M.2 yuvası kullanıcıların oyun arşivleri için yıldırım suratında depolama aygıtları eklemesini sağlıyor. Her şeyin soğuk kalması için M.2 yuvalarının keni yüksek performanslı soğutma blokları bulunuyor. Yüksek iletken termal dolguya sahip dev VRM soğutma blokları kasadaki hava akışından yararlanarak devrenin rahat bir halde çalışmasını sağlıyor. 

ROG Strix B650E-E Gaming WiFi sistem toplama işini kolay ve rahat hale getirmek için ekstra özelliklere sahip. Özel PCIe Slot Q-Release düğmesi ekran kartını ana PCIe 5.0 x16 slotundan basitçe çıkarmayı sağlıyor. ASUS’a mahsus M.2 Q-Latch sistemi kullanıcıları bir şoför takarken minik M.2 vidalarıyla uğraşma sıkıntısından kurtarıyor.

BIOS FlashBack özelliği anakartın yazılımını sadece bir güç kaynağı ve USB flash şoför ile güncelleme imkanı vererek yeni bir sistem kurup çalıştırmayı kolaylaştırıyor. 19 adet USB ilişki noktası, DisplayPort 1.4 ve HDMI 2.1 ilişki noktaları ve bir adet Thunderbolt 4 başlığıyla kullanıcılar gerçek bir oyun bilgisayarı kurmaları için gereken tüm birinci sınıf ilişki seçeneklerine erişebiliyor.

ASUS ayrıyeten bu platformla, orta düzey ROG Strix anakartlarında sunduğu ses tahlilini de yeniledi. ASUS artık USB tabanlı ALC4080 ses codec’inin yanı sıra yüksek performanslı Savitech SV3H712 amp ile kulaklıklarda ses tutkunlarının beğenisini kazanacak ses kalitesini sunuyor. DTS® Sound Unbound teknolojisi etkileyici uzamsal ses sunarken ASUS Sonic Studio III+ aracı ise kullanıcılara ses çıkışı üzerinde hassas denetim imkanı veriyor.

ROG Strix B650E-F Gaming WiFi

ROG Strix B650E-E Gaming WiFi modelinin estetik dizaynını ve genel özelliklerini beğenen lakin iki adet PCIe 5.0 x16 slotuna ve iki adet PCIe 5.0 M.2 yuvasına gereksinimi olmayan kullanıcılar için ROG Strix B650E-F Gaming WiFi modeli ülkü bir tahlil sunuyor.

Birçok açıdan büyük kardeşinin büsbütün birebiri olan bu anakartta birçok kullanıcının orta düzey bir oyun bilgisayarı için kâfi bulacağı bir adet PCIe®  5.0 x16 slotu ve bir adet yeni jenerasyon PCIe 5.0 M.2 şoför yuvası bulunuyor. 

Bunun dışında bu anakart serinin en üst modeliyle büyük ölçüde birebir. Tıpkı sade siyah rengi taşıyan dev VRM’ler, muhafazalar ve soğutma blokları ve savlı renkler sunan emsal Aura Sync RGB LED çizgilerine sahip iki anakart kendi sistemini kurmak isteyenlere yönelik tasarım özelliklerini de paylaşıyor.

ROG Strix B650E-I Gaming WiFi

Ev cümbüş merkezi yahut öğrenci odası üzere alanın kısıtlı olduğu yerlerde kullanılacak bir bilgisayar için ATX boyutu çok büyük gelebilir. ASUS hayalleri süsleyen bir mini-ITX sistem için ROG Strix B650E-I Gaming WiFi modelini sunuyor. Bu küçük uzunluk anakart bir elin avucuna sığacak boyutlara sahip olmasına karşın üst düzey oyun özellikleriyle donatılmış durumda.

B650E platformunu kullanan bu anakartta PCIe 5.0 x16 slotu ve PCIe 5.0 M.2 yuvası bulunuyor. Bu sayede günümüzün ve geleceğin en süratli ekran kartlarını kullanma imkanı sunuyor. DisplayPort Alt moduna sahip USB 3.2 Gen 2 temas noktasının da dahil olduğu çok taraflı ve üst düzey irtibat seçenekleriyle kullanıcılar sistemleri için gereken her şeye erişebiliyor. Evvelce monte edilmiş giriş çıkış kalkanı üzere kolaylıklar da mini-ITX kasaların küçük iç hacmi içinde sistem toplamayı kolaylaştırıyor.

ROG Strix B650-A Gaming WiFi

Beyaz renkli oyun bilgisayarlarının farklı bir cazipliği var. Beyaz renk RGB LED aydınlatmayı öne çıkarıyor ya da tek başına sade ve dengeli bir estetik görünüm sunabiliyor. Beyaz renkli bir sistem kurmak isteyenler temele ROG Strix B650-A Gaming WiFi modelini yerleştirebilir.

Tüm ASUS B650E ve B650 anakartlarında olduğu üzere ROG Strix B650-A Gaming WiFi’da da yerleşik bir PCIe 5.0 M.2 yuvası ve DDR5 dayanağı bulunuyor. Bu anakart, PCIe 5.0 x16 slotunu muhtaçlık yerine sırf beğenilen bir özellik olarak gören kullanıcılar için daha üst düzey ROG Strix B650E modelleri yerine daha güzel bir seçenek olabilir. Karttaki PCIe 4.0 x16 slotu kullanıcıların üst düzey bir ekran kartıyla oyunlara dalması için ziyadesiyle kâfi.

Zorlu oyunlar için tasarlanmış TUF Gaming anakartlarla harekete geçin

Bir anakartta güvenilirlik, şık tasarım ve kâfi oyun performansına öncelik verenler için TUF Gaming serisi en ülkü tahlili sunuyor. ASUS bu anakartları uzun müddet güçlü yüksek kaliteli seçenekler sunmak hedefiyle tasarladı.

TUF Gaming B650 anakartlar yeni jenerasyon AMD Ryzen tabanlı oyun bilgisayarları için şahane fırsatlar sunuyor. ATX ve micro-ATX boyutlarında gelen bu anakartlar DDR5 dayanağı, yüksek süratli depolama için PCIe 5.0 M.2 yuvası ve çok taraflı süratli irtibat için yerleşik USB 3.2 Gen 2×2 USB Type-C ilişki noktası sunuyor. Yüksek bant genişlikli 2,5 Gbps Ethernet’in standart olarak geldiği bu kartlarda muhtaçlık duyanlar WiFi 6’dan da yararlanabiliyor.

TUF Gaming anakartlarını birebir estetik dizayna sahip bileşenler ve etraf üniteleriyle tamamlamak isteyenler TUF Gaming Alliance’a göz atabilir. TUF GAMING Alliance; ASUS ve emniyetli PC bileşen markalarının çeşitli modüller ortasında uyumluluğu sağlamak için giriştikleri bir iş birliği. Bu kesimler ortasında bilgisayar kasaları, güç kaynakları, işlemci soğutucuları, bellek kitleri ve daha fazlası yer alıyor. Eklenen yeni iş birlikleri ve bileşenlerle TUF Gaming Alliance daha güçlü bir biçimde büyümeye devam edecek.

ProArt tasarımcılara güçlü performans ve rafine bir tarz sunuyor

AMD’nin en yeni Ryzen işlemcileriyle yeni bir sistem kurmayı planlayanlar sırf oyuncular değil. Mühendisler, dizayncılar, görüntü editörleri, animasyon sanatkarları ve oyun geliştiricileri üzere yaratıcı profesyoneller çok çekirdekli işlemcilerin, yüksek bant genişlikli DDR5 RAM’lerin ve yüksek süratli PCIe 5.0 depolamanın avantajlarından tam olarak yararlanacak iş akışlarına sahip.

Bu yaratıcı profesyoneller ve daha birçok kişi ProArt anakartların sunduğu üstün ilişki seçeneklerinden, geniş yüksek süratli depolama imkanlarından ve profesyonel tarzdan yararlanabiliyor. Bu geleneği sürdüren ProArt B650-Creator anakart içerik üretimi ve tasarım emelli uygun bütçeli bir sistem için mükemmel özelliklere sahip.

DDR5 takviyesi en yeni üst düzey kitlerin sunduğu saf bant genişliğinden yararlanma imkanı verirken PCIe 5.0 M.2 yuvası ise kullanıcılara son teknoloji şoförlerin etkileyici bilgi transfer suratlarını sunuyor. ProArt B650-Creator birden fazla ekran kartı kullanmak isteyenlere bu imkanı tanıyor. İki adet PCIe 4.0 x16 slotu x8/x8 yapılandırmasıyla çalışarak birebir anda iki ekran kartı kullanma fırsatı veriyor.  

Yaratıcı iş istasyonları için çok taraflı ilişki seçenekleri büyük değer taşır. ProArt B650-Creator’da ön panel USB 3.2 Gen 2×2 Type-C irtibat noktası için Quick Charge 4+ özellikli bir konnektör yer alıyor. Kullanıcılar bu sayede harici aygıtlarını takıp süratle şarj edebiliyor.

ASUS ayrıyeten art giriş panelindeki USB 3.2 Gen 2 Type-C ilişki noktalarından birinde 8K/60 Hz’e kadar çıkış veren DisplayPort 1.4 alternatif mod dayanağı sunuyor. Kullanıcılar isterse bu temas noktasını 10 Gbps süratle belge transferi için isterse de yüksek çözünürlüklü ekran bağlamak için değerlendirebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!