Teknoloji

Ay, Dünyamıza gereğinden fazla yaklaşırsa ne olur? [İşte dehşetli sebepleri]

Ay dünyamızın uydusu olarak her gece bizleri aydınlatıyor. Günümüz teknolojisiyle artık pekte uzak olmayan Ay’ın dünya’ya olduğundan fazla yaklaştığında ne olabileceğini hiç merak ettiniz mi? İşte sorunun cevabı…

Ay gereğinden fazla yaklaşırsa olabilecek olan berbat senaryolar

Maine Üniversitesi’nden bir fizikçi olan Neil Comins, Ay’ın ansızın Dünya’nın çok daha yakınına gelmesi durumunda çok büyük sellerin ve tsunamilerin olacağını söylüyor. Ay’ın dünyamıza en bilinen tesiri, okyanuslar üzerindeki yerçekimi kuvvetidir. Bu da her gün iki yüksek gelgitin ve iki düşük gelgitin oluşmasıyla sonuçlanır. Bu doğal bir süreçtir.

Eğer Ay Dünya’ya şu anki arasının yarısı kadar uzakta olsaydı, gelgitler şimdikinden sekiz kat daha yüksek olur ve bunun sonucunda birtakım büyük adalar büsbütün sular altında kalabilirdi. Büyük nüfusa sahip kıyı bölgeleri, büyük ihtimalle yüksek gelgit yüzünden yaşanmaz olurdu.

Bununla birlikte, Ay apansızın Dünya’ya şimdikinden iki kat daha yakın bir pozisyona gelseydi, yaratacağı tesir bir çekiçle gonga vurmak üzere bir şey olabilirdi. Bunu şöyle açıklayalım: Ay’ın yerçekimi tesirinin apansız artmasıyla birlikte oluşan güç dalgaları, dünyamızın genelinde yankılanacaktı.

Londra Queen Mary Üniversitesi’nde tarih ve toplumsal Volkan bilimci olan Jazmin Scarlett, “Bu ani yerçekimi darbesi aslında yerkabuğunu etkileyecektir, bu da daha fazla zelzelesi, daha fazla volkanik patlamayı tetikleyebileceği manasına gelir” diyor.

Daha da makûs olanı ise dünyamızın dönüş suratını yavaşlatması diyebiliriz. Gelin açıklayalım;

Yerkabuğunu büküp, Dünya’nın dönüşünü yavaşlatabilir

Scarlett, Güneş Sistemi’ndeki volkanik açıdan en aktif gezegen olan Jüpiter’in uydusu Io’yu bu bahse örnek gösteriyor. Io’nun volkanik sistemi, Jüpiter’in ve öteki iki uydusunun yerçekiminin yarattığı itme ve çekmeden kaynaklanır. Ay ansızın şimdiki uzaklığının yarısı kadar yakınımıza gelseydi, Dünya da misal bir mukadderatı paylaşmış olacaktı.

Gezegenin kabuğunun apansız bükülmesiyle birlikte (Bu bükülme, Ay’ın yer çekimi tesiriyle gerçekleşir), vakitle Dünya’nın dönüş suratında önemli yavaşlamalar meydana gelir. Bunun sebebi, Ay’ın yerçekimi okyanusları kendisine gerçek çekeceği için, okyanus tabanı ile su ortasında gerçekleşen sürtünme, Dünya’nın dönüşünü yavaşlatır.

Dünya’nın dönüş suratı her yüzyılda saniyenin binde biri kadar yavaşlar. Şayet Ay şimdiki uzaklığının yarısı kadar yakınımızda olsaydı, Dünya’nın dönüşü daha da yavaşlar ve böylelikle günlerimiz ve gecelerimiz uzardı.

Eğer şanslıysanız birdenbire gerçekleşen bu sarsıntılardan, volkanik patlamalardan, günlerin ve gecelerin uzamasından ve daha yüksek gelgitlerden kurtulabilseydiniz, en azından daha sık Güneş tutulmaları yaşandığını görebilirdiniz. Ay gökyüzümüzün daha geniş bir alanını kaplayacağından, Güneş’in önünden geçme ihtimalinin daha da yüksek olacaktı. Net biçimde olmasa da Ay’ın karanlık siluetinin etrafında parlayan Güneş koronasını (dış atmosferini) bile görebilirdik, tabi hayatta kalabilseydik.

Peki bu mümkün mü?

Bunun olabilmesi için Ay’ı bize yanlışsız itmesi ismine tam olarak yanlışsız vakitte ve gerçek yerde Dünya’nın yakınından büyük bir asteroidin geçmesi gerekiyor. Elbette, şayet o denli bir şey olsaydı bile, şimdiki uzaklığın yarısı kadar yaklaşması uzun yıllar sürer ve Dünya’ya olan tesirleri çabucak hissedilmezdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking