Teknoloji

Bilim insanlarından yeni keşif! Data depolama sorunu ortadan kalkıyor

Uzmanların araştırmalarına nazaran bilgi depolama, gelecekte insanlığın en büyük sıkıntılarından biri haline gelecek. Bilim insanları yayınladıkları makalede, DNA ile data depolama ortamı oluşturduklarını açıkladı.

DNA, data depolama için kullanılabilecek

Canlı organizmaların temelini oluşturan DNA, dört moleküler yapı taşının birleşimi sonucunda meydana geliyor. Adenin (A), Guanin (G), Sitozin (C) ve Timin (T) moleküllerinin birleşimiyleoluşan DNA, canlıların genetik bilgilerini taşıyor.

CNRS, ESPCI Paris-PSL ve Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacılar, DNA’da depolanan muhakkak bilgi kesimlerini bulma ve onunla hesaplamalar yapma yollarını geliştirmeye odaklandı. Araştırma takımı, DNA üzerinde depolanan datalar üzerinden hesaplama yapabilen ve karşılıkları kolay bir biçimde okuyabilen “kimyasal nöron” geliştirmeyi başardı.

Çalışmayı yürüten takım, DNA’ya depolanan bilgiyi okumanın ve değiştirmenin epeyce sıkıntı olduğunu belirtti. Bir gram DNA’da yaklaşık 215 milyon GB data depolanabildiğinin altını çizen araştırma takımı, “Teorik olarak günümüzde yayınlanan internetteki tüm içerikleri bir ayakkabı kutusu boyutunda depolama ünitesinde saklayabiliriz. Bununla birlikte DNA, uygun şartlar altında binlerce, hatta milyonlarca yıl varlığını sürdürebilir.” sözlerine yer verdi.

Ekip, birbiriyle spesifik tepkilere sahip üç enzim kullanarak kimyasal nöron hazırladı. Hazırlanan nöronlar daha sonra bir hudut ağı üzere fonksiyon gören çoklu katmanları birleştiren bir mimaride yapılandırıldı. Bu enzimlerin temelde beyindeki doğal nöronlar üzere bilgi aktarmalarına müsaade verdiğini belirtmekte yarar var.

Bu kimyasal nöronlar, DNA içeren damlacıklarda depolanan datalar üzerinde hesaplamalar yapabiliyor. Enzim tepkilerini küçültmek için mikroakışkan sistemleri kullanan takım, bu tepkilerin on binlercesinin gerçekleşebileceğinin altını çiziyor.

Geliştirilen teknik, devasa DNA veritabanlarında bulunan dataların bulmasına ve işlenmesine yardımcı olmanın yanı sıra, kan testlerinde yahut başka sıvı biyopsilerde hastalığın biyobelirteçlerini saptamaya da yardımcı olacak. Bilim insanları tarafından muvaffakiyetle gerçekleştirilen deneylerin makalesi, Nature mecmuasında yayınlandı.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking