Teknoloji

Bin yıl evvel işlenen acımasız cinayet çözüldü!

Tarih öncesi insan toplumlarındaki ölümlerin sebepleri, insan kalıntılarındaki travma varlıkları özel metodlarla araştırılar artık gün yüzüne çıkartılabiliyor. Örneğin, Kolomb öncesi kalıntılarının yakın tarihli bir tahlili, erkeklerin %21’inin şiddete bağlı travma belirtileri olduğunu ortaya koydu. Bu tıp araştırmaların birden fazla şu anda kafatasları ve iskeletin öbür kısımları üzerinde ağırlaşmış olsa da araştırmalarda, mumyaların korunmuş yumuşak dokuları daha varlıklı bir bilgi kaynağı oluyor.

Délémont erkek mumyasının kafatasının 3D BT taraması.

Yayınlanan yakın tarihli bir çalışmada araştırmacılar, 19. yüzyılın sonlarından beri Avrupa müzelerinde korunan Kolomb öncesi üç Güney Amerika mumyasını 3D bilgisayarlı tomografi (3D CT) kullanarak incelediler.

Marburg mumyası

Marburg mumyası, günümüzün kuzey Şili‘sindeki bir uygarlığına ilişkin. Onunla birlikte gömülmüş olan mezar eşyalarına bakıldığında muhtemelen bir balıkçı topluluğunda yaşadığı düşünülüyor. Çökmüş halde gömülen, yanlış hizalanmış dişler ve birtakım sıyrıkları olduğu görülen Marburg mumyası, yapısal olarak âlâ korunmuş. Aortunun ve büyük arterlerinin durumu, Marburg mumyasının hayatında damar sertliği şikayeti olduğunu gösteriyor. Akciğerlerinde de, geçmişte muhtemelen geçirdiği şiddetli tüberkülozdan izler gözlenen mumyanın kemik özelliklerine bakarak yaşının 20 ila 25 ortasında ve 1.72 metre uzunluğunda olduğunu iddia ediliyor.

“Delémont erkeği” (sağda) ve “Delémont kadını” (solda)

Güney Amerika’nın dağlık bölgelerinden gelen mumyalar için alışılmadık bir halde, yüzleri üst bakacak biçimde gömülmüş olan mumyaların radyokarbon bilgileri, adamın MS 902 ile 994 yılları ortasında, bayanın ise MS 1224 ile 1282 yılları ortasında öldüğünü gösterdi. Yapılan araştırmalar, Delémont erkek mumyasının ve Marburg mumyasının kasıtlı bir şiddet nedeniyle olay yerinde öldüğünü gösteriyor. Cinayetin işlenişine dair birkaç teori olmasıyla birlikte, saldırganların Marburg mumyasının başına tam güçle vurarak, Delémont erkek mumyasının ise başına yapılan bir darbe sonrasında bıçaklanmasıyla öldürüldüğü söylendi.

Araştırmacılar “3D rekonstrüksiyon fırsatı sunan çağdaş CT taramalarının mevcudiyeti, aksi halde tespit edilemeyecek olan vücutlara dair eşsiz bir fikir sunuyor. Evvelki çalışmalar ya mumyayı yok edebilirdi, meğer X-ışınları ya da üç boyutlu tekrar yapılandırma fonksiyonları olmayan eski BT taramaları burada bulduğumuz tanısal anahtar özellikleri tespit edemezdi.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/