Teknoloji

Intel’in yeni Thunderbolt teknolojisi yepisyeni bir periyodun habercisi olabilir

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı telefonların da, bilgisayarların da, tabletlerin de geliştiği bir gerçek. Bu kapsamda gerek fotoğrafların, gerek programların gerekse de başka uygulamaların boyutları da kıymetli ölçüde arttı. Tabi boyutların artması demek transferin zorlaşması demek olduğu için bu hususta kahır çekenlerin sayısı her geçen gün artıyor. İşte tam da bu noktada devreye Intel’in yeni jenerasyon Thunderbolt teknolojisi giriyor.

Amerikalı teknoloji devi tarafından tanıtılan yeni kuşak Thunderbolt teknolojisine baktığımız vakit, bu transfer teknolojisinin 120GB/s süratiyle çalıştığı görülüyor. USB4 v2 ve DisplayPort 2.1 teknolojilerini bünyesinde barındıran yeni kuşak Thunderbolt selefinin 40Gbps olan transfer suratını 80Gbps’ye kadar çıkartarak, çok daha süratli bir bilgi transferi imkanı sağlayacak.

Intel’in yeni Thunderbolt teknolojisi yepisyeni bir devrin habercisi olabilir

Temelinde USB-C temas noktasıyla kullanılmaya devam edecek olan yeni kuşak Thunderbolt’un şimdi resmi bir ismi olmadığı için, bir mühlet daha bu isimle çağrılacağı düşünülüyor. Hayatımıza birinci olarak 2010 yılında giren bu teknoloji, serinin beşinci versiyonu olarak dikkat çekerken, PCle, DisplayPort ve güç portunu tek kabloda birleştirecek olması teknoloji dünyasında yeni bir periyodun habercisi olarak değerlendirildi.

Şu an ki teorik datalarıyla tüm vakitlerin en güçlü ve en süratli transfer teknolojisi olarak görülen yeni jenerasyon Thunderbolt’un pratikte nasıl sonuçlar vereceğini görebilmek içinse biraz daha beklememiz gerekecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!