Teknoloji

Bir bölümün sonu! Windows 7 ve 8.1 dayanağı sonlanıyor

Microsoft, iki tanınan işletim sistemine yönelik dayanağını rafa kaldırıyor. Yazılım devi, 10 Ocak’ta Windows 8.1 ve Windows 7 için genişletilmiş dayanağını bitirecek. Bu da artık bu işletim sistemine sahip aygıtlar için teknik yardım yahut yazılım güncellemesi sunulmayacağı manasına geliyor.

Windows 7 ve Windows 8.1 kullananlara ne olacak?

Microsoft, geçtiğimiz yıllardan bu yana eski işletim sistemlerini planlı bir biçimde terk etmeye hazırlanıyor. Tüm kullanıcılarını Windows 10 ve Windows 11’e çekmeye çalışan şirket, 10 Ocak tarihinde Windows 7 ve 8.1 için yolun sonu olacağını açıkladı.

Her iki işletim sistemi de bilhassa küçük işletmeler, mahallî idareler, okullar ve özel yazılımlara dayanan ve yeni sistemlere yükseltmek için bütçesi olmayan istasyonlarda kullanılıyor. Bundan ötürü bu merkezlerde kıymetli bir güvenlik riski yaşanabileceği düşünülüyor.

Microsoft, bu hususta Windows 7 için genişletilmiş bir dayanak sunmuştu. Tanınan işletim sistemine 2020 yılında güncelleme vermeyi bırakan şirket, iki yıl boyunca çeşitli iş ortaklarına Windows 7 için güvenlik güncellemesi paylaşmaya devam etti.

Eski işletim sistemlerini kullanan şirketlerin bundan sonra yapabileceği iki seçenek bulunuyor. Genişletilmiş takviye seçeneklerini kıymetlendirebilir yahut operasyonel olarak işletim sistemlerini yenilemeyi tercih edebilirler.

İşletim sistemlerinin takviyesinin kesilmesi, üçüncü taraf uygulamaları da etkiliyor. Örneğin bir müddet evvel Google Chrome, tarayıcının bu sistemlerde güncelleme almayacağını ve güvenlik açıklarına karşı zafiyet oluşturabileceğini söyledi.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking