Teknoloji

BMW, renk değiştiren i Vision Dee’yi tanıttı! Ruhsata nasıl işlenecek?

Las Vegas’ta düzenlenen CES 2023 teknoloji fuarına bu yıl da birçok araba üreticisi katıldı. Bugün dikkatleri en çok çeken şirket ise ikinci renk değiştiren arabasını tanıtan BMW oldu. İşte i Vision Dee özellikleri…

BMW i Vision Dee özellikleri!

Bugün düzenlenen BMW aktifliği, adeta yıldızlar geçidine dönüştü. Knight Rider-Kara Şimşek dizisinin başrol oyuncusu David Hasselhoff’dan eski California Valisi ünlü aktör Arnold Schwarzenegger’e kadar birçok isim yer aldı.

BMW’nin asıl vurgulamak istediği şeyi aktiflikte gördük. Burada Knight Rider dizisinden Pontiac Firebird marka KITT ve Herbie: Tam Gaz sinemasında yer alan Volkswagen Beetle sahnede i Vision Dee ile poz verdi. Doğal verilen bildiri üçünün de bir arabadan çok daha fazlası olduğu istikametindeydi.

Yeni tanıtılan i Vision Dee modelinin teknik özellikleri paylaşılmamış olsa da arabada sunulacak teknolojilerin birçoğunu gördük. Esasen Dee, digital emotional experience-dijital duygusal tecrübe anlamına geliyor. Bu nedenle şoförüyle daima olarak bağlantıda kalacak akıllı bir aygıt olacağını biliyoruz.

Otomobilin dizaynına baktığımız vakit epeyce minimalist bir formda olduğunu görüyoruz. Ayrıyeten BMW’nin E-Ink teknolojisini de kullanıyor. Ancak geçtiğimiz yıl gösterilen iX Flow modelinden farklı olarak sadece siyah ile beyaz tonları ortasında değil, tüm renkler ortasında geçiş yapabiliyor.

Tabii bu konsept araçta dış dizayndan fazlası bulunuyor. Örneğin iç konsola baktığımız vakit rastgele bir ekran görmüyoruz. Bunun yerine ön konsoldaki Shy-Tech dokunmatik sensörler, şoförün ön cama yansıtılacak dijital içerik için 4 farklı düzey ayarlamasını sağlıyor.

Ayrıca BMW’nin bugün tanıttığı i Vision Dee’nin bir konsept olarak kalmayacağını da belirtelim. Çünkü şirketin 2025 yılında satışa sunacağı yeni NEUE KLASSE modellerinde neler göreceğimize dair bir bakış sunuyor. Münasebetiyle birebir tıpkı araç olmasa da tanıtılan bu özellikleri kendimiz deneyimleyebileceğiz.

Son olarak burada akıllara takılan bir soruyu lisana getirelim. Türkiye’de satılan arabaların renkleri ruhsata işleniyor. O denli ki birkaç dakikada büsbütün sökebileceğiniz farklı renkte bir kaplama yaptırdığınızda bile trafiğe çıkmadan evvel bunu ruhsata işletmeniz gerekiyor.

Ancak sarıdan yeşile, maviden kırmızıya, lacivertten turuncuya kadar birçok renge girebilen i Vision Dee üzere arabalar için yürürlükte bir husus bulunmuyor. Bu nedenle sadece gri olarak işlenebilmesi için ya bu özellik olmadan araçlar satılacak ya da 2025 yılına kadar yeni bir düzenleme yapılacak.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - Pendik Eşya Depolama - El Yapımı Doğal Taş Takılar - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al