Teknoloji

Asus’tan yeni oyuncu kasası: Hyperion GR701

ASUS, CES 2023 tüketici elektroniği fuarında Wi-Fi 7 takviyesine sahip olan router modellerinden yeni ekran kartları ve monitörlere kadar epeyce fazla eser ile karşımıza çıktı. Teknoloji devinin tanıtımını gerçekleştirdiği eserlerden birisi de, ROG Hyperion GR701 isimli kule tipi oyuncu kasası oldu.

Bilgisayar toplama dünyası değişime uğradı. PC kasalarının NVIDIA GeForce RTX 4090 üzere yeni kuşak ekran kartlarından her zamankinden de süratli USB bilgi suratları ve şarj imkanlarına kadar tüm en yeni ve gelişmiş teknolojilere takviye vermesi gerekiyor.

ASUS’un geleceğin oyun sistemlerine dahi hazır olacak halde hava akışı odaklı olarak tasarladığı ROG Hyperion, bileşenlerin en yüksek performanslarını sergilemesine imkan tanıyan, sağlam ve şık bir kasa.

Asus Hyperion GR701 özellikleri

Hyperion’un birinci önceliği hava akışı. Ön taraftaki dev kanallar havanın üstteki ızgaradan geçmesini sağlıyor. Bu kanallar ve iki adet 420 mm radyatör takviyesi sayesinde kullanıcılar ister soğutma bloğu ister hepsi bir ortada soğutma sistemi yahut büsbütün özel bir döngü ile bileşenlerinin serin kalıp yüksek performans sergileyeceğinden emin olabiliyor.

ROG Hyperion yeni kuşak bileşenlere nazaran tasarlandı. 12 inç E-ATX anakartlara kadar takviye veren bu kasanın ön tarafında iki adet USB 3.2 Gen 2×2 Type-C ilişki noktası bulunuyor. Bunun dışında yeni bileşenlere uygun genişleme yuvaları da yer alıyor.

Özellikle yeni ekran kartları, serin kalmalarını sağlayan büyük soğutma blokları sayesinde performansta inanılmaz düzeylere ulaşıyor. Hyperion da ROG Strix GeForce RTX 4090 üzere en büyük ekran kartlarının bile sığabileceği kadar geniş bir iç hacme sahip.

460 mm genişliğe kadar yatay yahut 130 mm yüksekliğe kadar dikey biçimde mevcut ve gelecekteki ekran kartlarını bu kasaya monte etmek mümkün. Yerleşik çift taraflı ekran kartı sabitleyici ise kartın ne kadar büyük olursa olsun her iki istikamette de kaymasını engelliyor ve sistemin kablo nizamına de yardımcı oluyor.

Kullanıcıların kabloları yan panelin gerisine sıkıştırıp kapanmasını ummasına gerek kalmadı. ASUS, anakartın ardına 34 mm’lik bir kablo alanı yerleştirdi. Art kısım boyunca uzanan birden fazla tüp ve geniş panel, cırt cırtlı kablo kelepçeleriyle her şeyin nizamlı bir biçimde durmasını sağlıyor.

Yarı saydam akrilik kapı sayesinde kullanıcılar art paneli yerleştirmeden de tüm kabloları kapalı bir alanda tutabiliyor. Bu özellik ayrıyeten ısı dağıtımı için daha fazla alan sağlıyor. Yerleşik ARGB kontrolücüsü tüm Aura Sync aygıtlarını bağlamaya yarayan bir yere sahip. Bu kısım sekiz adede kadar ARGB aygıtına ve altı adede kadar PWM fanına takviye veriyor.

Kendi sistemini toplayanlar için tasarlandı

Hyperion devasa boyutlarda olmadan da geniş alan sunan, çok fonksiyonlu bir kasa. Küçük detaylar Hyperion’u bir üst düzeye taşıyor. Sistem toplayan kullanıcılar çoklukla fazla vidaları, kablo kelepçelerini ve PCIe yuva kapaklarını diğer bir kutuda saklamak zorunda kalır.

Böylece gereksinim duyduklarında bu modülleri bulabilecekleri bir yer olsun ister. ROG Hyperion’un alt kısmında vidalar, aksesuarlar ve hatta küçük bir tornavida için küçük bir çekmece bulunuyor. Kasanın yan panelleri hiçbir alet gerektirmiyor.

Güç kaynağının müdafaa modülündeki deliklerin boyutu ise hem hava akışı sağlayacak hem de vidaların düşmesini önleyecek halde ayarlandı. Kasada ayrıyeten ROG Thor’un OLED paneli için bir açıklık da yer alıyor. Böylelikle kullanıcılar güç tüketimini her an görebiliyor.

Anakart Uyumluluğu E-ATX (en fazla 12 inç x 10,9 inç), ATX, Micro-ATX, Mini-ITX
Boyutlar 268*639*659 mm (G*Y*D)
Ağırlık 20,8 kg
Malzeme Alüminyum, Çelik, Temperlenmiş Cam, ABS Plastik
Giriş Çıkışlar 4 x USB 3.2 Gen1
2 x USB 3.2 Gen 2×2 (Type-C)
1 x kulaklık + mikrofon
3,5”/2,5” Şoför Yuvaları 2
2,5” Şoför Yuvaları 5
Genişleme Yuvaları 9
Dikey Genişleme Yuvaları 3
Maksimum GPU Uzunluğu 460 mm
Maksimum CPU Soğutucu Yüksekliği 190 mm
Maksimum PSU Uzunluğu 240 mm
Radyatör Uyumluluğu Ön: 120/140/240/280/360/420 mm
Üst: 120/140/240/280/360/420 mm
Yan: 120/240/360 mm
Arka: 120/140 mm
Soğutucu Desteği Ön: 3 x 140 mm / 3 x 120 mm
Üst: 3 x 140 mm / 3 x 120 mm
Yan: 3 x 120 mm
Arka: 1 x 140 mm / 1 x 120 mm
Önceden Eklenmiş Fanlar Ön: 3 x 140 mm PWM
Arka: 1 x 140 mm PWM
Çıkarılabilir Toz Filtreleri Ön/Üst/Alt
Kablo Yönlendirme 34 mm
Genişletme yuvası PWM Fan takviyesi x 6, ARGB LED bileşen x 8

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking