Teknoloji

Qualcomm, akıllı telefon dalı için kritik bir karar vermek zorunda

Akıllı telefon pazarı rekabetin had safhada olduğu bir kesim. Telefonların birbirinden ayrıldığı ve kullanıcıları için tercih sebebi olan hususlar ise aslında son derece az. Bakıldığın bir telefonu satın alıp almamak için öncelikle dikkat edilen konuların kamera ve işlemci olduğu görülüyor. Yapılan araştırmalar ekran kalitesinin bile birden fazla vakit bu iki başlıktan sonra geldiğini gösteriyor. İşte bu durumda, telefonlarda kullanılan işlemcilerin hayati derecede ehemmiyet arz etmesi manasına geliyor.

Mobil işlemci denildiğinde akla gelen birinci isim Qualcomm olduğu için de, Amerikalı teknoloji devinin aldığı her karar akıllı telefon kesimini yakından ilgilendiriyor. Lakin bu sefer durum biraz daha önemli.

Qualcomm, akıllı telefon kesimi için kritik bir karar vermek zorunda

Ortaya atılan son argümanlara nazaran Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 3 yonga setini geliştirip geliştirmemek konusunda kararsız. Aslında şirket tabi ki bu yonga setini geliştirecek fakat karar veremediği nokta bunu 2023’de mi yoksa 2024’de mi yapacağı.

Bu kararsızlığın sebebi ise bu yonga setlerini Qualcomm ismine üretecek olan TSMC’nin artan fiyat talebi. 3nm teknolojisine geçilmesiyle birlikte maliyetlerin de değerli ölçüde arttığı bilinen kesimde, üretim pazarının çok büyük kısmını elinde tutan TSMC maliyet artışlarını mazeret göstererek daha yüksek fiyat talebinde bulunması Qualcomm’un elini kolunu bağladı. Amerikalı teknoloji devinin önünde ise artık iki seçenek var, yani bu teklifi kabul ederek Snapdragon 8 Gen 3’ü olması gerekenden daha yükseğe yaptıracak ya da bu gelişimi erteleyecek. Birinci senaryoda akıllı telefonların fiyatlarının artışı kaçınılmaz olurken, ikinci senaryoda ise Android modelleri iOS’un gerisinde kalacak. Bakalım Qualcomm’un kararı ne tarafta olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking