Teknoloji

Bu haber biraz can yakabilir! Zihin okuyabilen yapay zeka geliştirildi

Asya ülkesinin iktidar partisi Çin Komünist Partisi‘nin (ÇKP), insanları takip etmek için yeni bir teknolojiye başvurduğu argüman edildi. Çinli araştırmacıların, insanların yüz tabirlerini ve beyin dalgalarını “düşünce ve politik eğilim” konusunda tahlil edebilen bir yazılım tasarladığı ortaya çıktı.

Çin devletine bağlı olarak çalışan Ulusal Bilim Merkezi, hükümetin insanları denetim etme yeteneğini geliştirecek bir yapay zeka üzerinde çalışıyor. Çin Komünist Partisi’ne yönelik sadakati ölçen bu yapay zeka, şu anda internetten kaldırılmış olan bir makalede ele alındı.

Çin’in yeni teknolojisi, yetkililerin “partiye minnettar olma, Çin Lideri Xi Cinping’i dinleme ve partiyi takip etme konusundaki inançlarını ve kararlılıklarını pekiştirmek” için kullanılacaktı. Ama Çinli vatandaşlar reaksiyon gösterince makale de yayından kaldırıldı.

Yapay zekanın tam olarak nasıl çalıştığı belirli olmasa da, insanların yüz tabirlerini ve beyin dalgalarını kullandığı söz edildi. Ayrıyeten parti üyelerinin siyaset eğitiminin bu yazılımla geliştirilebileceğine dikkat çekildi.

Yapay zeka bir yandan parti üyelerinin kanıyı ve siyasi eğitimi nasıl kabul ettiğini kıymetlendirebilir. Öte yandan, niyet ve siyaset eğitiminin geliştirilip zenginleştirilebilmesi için gerçek datalar sağlayacak.

Fakat yapay zekalarla ilgili endişelendiren tek haber Çin’den gelmiyor. Daha evvel Dall-E 2’nin kullandığı sözlüğe dikkat çekildi. Araştırmacı Aaron Snoswell’e nazaran yapay zeka, “kuş” ve “sebze” üzere günlük hayatta sıklıkla kullanılan sözler için saklı bir kelamlık oluşturdu. Bu bilinmeyen kelamlık ise çok yakın vakitte insanların anlayamayacağı yeni bir lisanın habercisi olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom