Teknoloji

Güç sorunu ortadan kalkacak! Rüzgar gücünde rekor kırıldı

Ülkeler yenilenebilir güce yönelse de, fosil yakıtlar hala elektrik üretiminde büyük rol oynuyor. Rüzgar mühendisliği şirketi Siemens Gamesa, SG 14-222 DD model rüzgar türbini ile bir günde üretilen güç rekorunu kırdıklarını duyurdu.

İspanyol Gamesa ile Alman Siemens paydaşlığıyla kurulan şirket, yenilenebilir güç için eser geliştiriyor. Dünyanın en büyük rüzgar türbinlerinden biri olan SG 14-222 DD, 24 saat içinde 359 MWh güç üreterek rekor kırdı.

SG 14-222 DD model rüzgar türbini ile güç rekoru kırıldı

SG 14-222 DD, GE tarafından üretilen Haliade-X türbinlerine yakın güç üretmeyi başardı. Çin tarafından üretilen MingYang, 16 MW kapasite ile hala dünyanın en büyük rüzgar türbini olarak kabul ediliyor.

Power Boost teknolojisiyle 15 MW pahaya çıkabilen SG 14-222 DD’nin nominal bedeli 14 MW. Üretilen türbin, 222 metre çapında rotor ve 108 metre uzunluğunda geri dönüştürülebilen B108 kanatlara sahip. Açıklanan bilgilere nazaran SG 14-222 DD, ortalama bir elektrikli aracın 1.8 milyon km yol kat etmesi için gereken enerjiyi sağlıyor.

Kasım 2021’de faal edilen türbin, bir ay sonra elektrik üretmeye başladı. Birinci olarak Danimarka’da test edilen SG 14-222 DD, yılda yaklaşık 18.000 haneye güç sağlayabilecek.

Siemens Gamesa, 1.4 GW Sofya açık deniz rüzgar gücü projesi için RWE’den sipariş aldıklarını açıkladı. İngiltere’nin kuzeydoğu kıyısından 195 km açıkta Kuzey Denizi’ndeki Dogger Bank’ta bulunan proje, şirketin amiral gemisi 14 MW Direct Drive açık deniz rüzgar türbininin kurulduğu birinci proje olacak.

Konu hakkında açıklama yapan yetkililer, “Daha az hareketli kesim kullanarak ürettiğimiz açık deniz direkt tahrikli türbin teknolojimizin her yeni kuşağıyla, bileşenleri güzelleştiriyoruz. Daha yüksek performansa sahip olan yeni jenerasyon eserlerimizin seri üretimi 2024 yılında başlayacak.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - Betgol kirala - Ronabet kirala - Totobo kirala - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom