Teknoloji

Güç sorunu ortadan kalkıyor! Rekor üstüne rekor kırıldı

Ülkeler yenilenebilir güce yönelse de, fosil yakıtlar hala elektrik üretiminde büyük rol oynuyor. Rüzgar mühendisliği şirketi Siemens Gamesa, SG 14-222 DD model türbin ile bir günde üretilen güç rekorunu kırdıklarını herkese duyurdu.

Yeni rekor kırıldı

İspanyol Gamesa ile Alman Siemens iştirakiyle kurulan şirket, yenilenebilir güç için eser geliştiriyor. Dünyanın en büyük rüzgar türbinlerinden biri olan SG 14-222 DD, 24 saat içinde 359 MWh güç üreterek rekor kırdı.

Dünyanın en büyüğü kabul ediliyor

SG 14-222 DD, GE tarafından üretilen Haliade-X türbinlerine yakın güç üretmeyi başardı. Çin tarafından üretilen MingYang, 16 MW kapasite ile hala dünyanın en büyük rüzgar türbini olarak kabul ediliyor.

Power Boost teknolojisiyle 15 MW pahaya çıkabilen SG 14-222 DD’nin nominal kıymeti 14 MW. Üretilen türbin, 222 metre çapında rotor ve 108 metre uzunluğunda geri dönüştürülebilen B108 kanatlara sahip. Açıklanan bilgilere göre SG 14-222 DD, ortalama bir elektrikli aracın 1.8 milyon km yol kat etmesi için gereken enerjiyi sağlıyor.

Kasım 2021’de etkin edilen türbin, bir ay sonra elektrik üretmeye başladı. Birinci olarak Danimarka’da test edilen SG 14-222 DD, yılda yaklaşık 18.000 haneye güç sağlayabilecek.

Siemens Gamesa, 1.4 GW Sofya açık deniz rüzgar gücü projesi için RWE’den sipariş aldıklarını açıkladı. İngiltere’nin kuzeydoğu kıyısından 195 km açıkta Kuzey Denizi’ndeki Dogger Bank’ta bulunan proje, şirketin amiral gemisi 14 MW Direct Drive açık deniz rüzgar türbininin kurulduğu birinci proje olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!