Teknoloji

Bu ikizler şimdiye kadar doğmuş “en yaşlı” bebekler: Anne ve babalarından daha yaşlılar!

İkizler Lydia ve Timothy Ridgeway, embriyo olarak dondurulduktan 30 yıl sonra, 31 Ekim 2022’de dünyaya geldiler. Resmi kayıtlara nazaran bu ikizler canlı doğumla sonuçlanan en uzun donmuş embriyolar. Embriyolar birinci sefer dondurulduğunda ebeveynleri olacak olan baba Philip Ridgeway, beş yaşındaydı.

Embriyolar, anonim bir evli çift için 22 Nisan 1992’de -196 °C’de (-323 °F) sıvı nitrojende saklandı. İkizlere dönüşen embriyolar, onlarca yıl sonra Portland, Oregon’da ebeveyn olmak isteyen Rachel ve Philip Ridgeway’e aktarılmadan evvel Tennessee, Knoxville’deki Ulusal Embriyo Bağış Merkezine (NEDC) bağışlandı.

Philip “Bunda akıllara sakinlik veren bir şey var” dedi.

Bir evvelki “en yaşlı” bebek rekorunun sahibi, 26 Ekim 2020’de 28 yıldır donmuş bir embriyodan dünyaya gelen Molly Everette Gibson’dı. Molly rekoru aslında kendi kız kardeşinden aldı.

Daha evvel yaşı kaydedilmemiş olan daha eski bir donmuş embriyo kullanılmış olabilir. ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri, üreme hizmetleri için muvaffakiyet oranlarını ve öbür dataları izliyor, lakin bilhassa donmuş embriyoların yaşları izlenmiyor. Embriyolar neredeyse süresiz olarak dondurulabilir, lakin çözüldükten sonra hayatta kalma oranı yaklaşık yüzde 80’dir ve transfer edilen embriyoların sadece bir kısmı canlı doğumla sonuçlanıyor. Dondurucuda bu kadar çok vakit geçirmelerine karşın, bebeklerin hayata depolanmış bir embriyo olarak başlayan rastgele bir kişi kadar sağlıklı olmaları bekleniyor. Bu üzere prosedürlerde başarıda fark yaratan daha çok embriyo donörünün ve alıcısının yaşı.

Verdiği röportajda Philip, “Dünyanın en uzun müddet dondurulmuş embriyolarını almayı düşünmüyorduk” dedi . “Sadece en uzun müddet bekleyenleri istedik.” diye ekledi. Uzun bir bekleyişin akabinde, Lydia yaklaşık 2,6 kilogram ve Timothy yaklaşık 2,9 kilogram yükünde doğdu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking