Teknoloji

Büsbütün elektrikli uçak geliyor!

Yüzde 100 elektrikli bir commuter uçağı havalandı, uçtu ve muvaffakiyetle inmeyi başardı. Uçak, egzoz emisyonu olmadan birkaç güçlü elektrik motoru ile çalışıyordu.

Havacılık tarihine geçti!

Son derece kısa süren uçuşun akabinde Eviation CEO‘su Gregory Davis bir basın toplantısı düzenledi. Alice isimli elektrikli uçak yalnızca sekiz dakika havada kaldı. Başarılı test çalışması hakkında konuşan Davis, şunları söyledi: “Dünyanın birinci büsbütün elektrikli banliyö uçağı Alice’i burada, Moses Lake Uçuş Testi tesisinde uçurarak havacılık tarihine geçtik.”

Teknik sorun yaşanmadı

Tamamen elektrikli uçakta rastgele bir teknik sorun yaşanmadı. Hatta, projenin ardındaki şirket geçtiğimiz hafta yüksek süratli bir yer testini de muvaffakiyetle gerçekleştirdi. Test sırasında mühendisler, elektrikli uçağı adım adım test etti ve uçağın inançlı ve emniyetli bir halde uçmaya hazır olmasını sağlamak için donanımın hudutlarını zorladı. Eviation tarafından tasarlanan yaklaşık 17 metre uzunluğundaki uçak, elektrik motorları tarafından döndürülen iki pervane ile uçuyor.

Testleri muvaffakiyetle geçti

Geleneksel bir dizayna sahip büsbütün elektrikli bir commuter uçağı artık muvaffakiyetle bir test uçuşu gerçekleştirmiş olsa da, hâlâ önünde aşılması gereken zorluklar var. Üstesinden gelinmesi gereken en değerli zorluk, motorlara güç sağlayan bataryaları olacak. Uçak şu anda toplam 3.600 kg yükünde batarya taşıyor. Davis, güç yoğunluğunun artırılması ve bataryaların tartısının azaltılmasının en büyük öncelik olacağını belirtti: “Eviation’ın üstesinden gelmesi gereken en büyük teknik zorluk, bataryaların geliştirilmesidir – bu daha açık olamazdı. Bu bataryaları ilgilendiren kimyanın ve fiziğin evrimine bakıyor. Elbette, onları nasıl entegre ettiğimizi ve uçak için tasarım perspektifinden nasıl optimize ettiğimizi denetim edebiliyoruz, lakin güç yoğunluğunu artırmak için sanayiye hakikaten gereksinimimiz var.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/