Teknoloji

Büyük gün geldi! Tesla Semi teslimatı başlıyor

Elon Musk, geçtiğimiz aylarda birinci Tesla Semi teslimatının 1 Aralık’ta gerçekleşeceğini duyurdu. Tesla Semi, GIGA Nevada yerleşkesinde gerçekleştirilecek aktiflik ile kurumsal müşterilere teslim edilecek.

Tesla Semi teslimatı bugün başlıyor

Şirket şu anda Nevada, Reno’da Tesla Semi üretimine devam ediyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya nazaran, 2024’te üretimi yılda 50.000 adede çıkarılacak.

Yenilikçi dizayna sahip olan Tesla Semi, 37.1 ton brüt tartı taşıyabilecek şekilde geliştirildi. İç mekan tasarımı içten yanmalı modellere göre oldukça farklı olan model, direksiyonun sağında ve solunda birer adet dokunmatik ekran ile karşımıza çıkıyor.

Yeni model, 483 km ve 805 km olmak üzere iki farklı batarya seçeneğiyle müşterilere sunulacak. Musk, geçtiğimiz günlerde Tesla Semi modelinin mezili hakkında açıklama yaptı. Musk’ın iddialarına göre Tesla Semi, tam yük ile 805 km menzili tamamlamayı başardı.

Uzun süredir test edilen model, 1.24 kWh/km’den daha düşük tüketim değerine sahip. Tesla Semi’nin tam yüklü halde 0-100 km/s hızlanma süresi ise sadece 20 saniye.

Musk, Tesla Semi modelinin hızlı şarj özelliğine de sahip olacağını belirtti. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Tesla Semi, 30 dakikada 0’dan yüzde 70’e çıkacak.

Teknoloji sektöründeki şirketler, lojistik ve parça tedarik gibi konularda sorun yaşamaya devam ediyor. Konu hakkında açıklama yapan Tesla, tüm olumsuzluklara rağmen üretim kapasitesini artırdıklarını belirtti.

Tesla Semi teknik özellikleri:

  • 37.1 ton yüklü brüt ağırlık
  • 300 mil (483 km) ve 500 mil (805 km) menzil seçenekleri
  • Enerji Tüketimi: 2 kWh/mil’den (1,24 kWh/km) az
  • Tahmini pil kapasitesi (menzil ve enerji tüketimine göre): 600 kWh veya 1.000 kWh (1 MWh)
  • Hızlanma 0-60 mph (100 km/s): 20 saniye (tam yüklüyken)
  • Aktarma organı: Arka akslarda 3 bağımsız motor
  • Hızlı Şarj: 30 dakikada menzilin yüzde 70’ine kadar
  • Yakıt Tasarrufu (tahmini): 3 yılda 200.000 dolara kadar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking