Teknoloji

Çağdaş bilim çağ atlıyor: Bitkiler kılıç kullandı! [Video]

Birçok türlü formda kullanılan robot gördük. Lakin bugün göreceğiniz Robot büsbütün farklı bir tecrübe sunuyor. Boston Dynamics’in YouTube kanalına girdiğinizde birçok fonksiyonu yerine getiren ve dans da dahil olmak üzere çeşitli misyonları yapan robotları görmek mümkün.

Ya bir bitki kılıç kullanabilseydi? David Bowen isminde bir sanatçı/mucit bunu merak etti ve en son icadı olarak “Plant Machete”i ortaya çıkardı. Filodendron, bir endüstriyel robotik kol, bir pala ve bir mikro denetleyici kullanan bitki kılıç kullandı.

Bitkiler teknoloji sayesinde akıllanıyor

Bitkinin yapraklarına bağlanan elektrotlar, biyoelektrik sinyallerini alıyor ve bunları bir mikroişlemciye gönderiyor. Özel yazılım, dalgalanan direnç sinyallerini gerçek vakitli olarak okurken impulslar bu sayede hareket ederek robotik kolun eklemlerini oynatıyor.

Sonuç, dilimleyebilen, savuşturabilen ve yumruklayabilen bir bitkinin ortaya çıkmasını sağladı. Kimi hareketleri bitkinin rastgele yaptığı açıkça görülüyor. Bu, bitkinin duygusal olduğu ve içgüdüsel olarak dövüş sanatlarını bildiği manasına gelmiyor. Yapılan hareketler büsbütün tesadüf yapıtı ortaya çıkmakta.

Plant Machete aslında, Bowen’ın tabiatla teknolojiyi birleştiren birinci sanat enstalasyonu değil. Bowen’ın sanatının tamamına yakını teknoloji ve tabiatın bir karışımını içeriyor. ” Plant Drone ” isimli bir çalışmada Bowen, canlı bir bitkinin bir dronu kullanmasını sağladı.

Bowen’e ilişkin daha fazla çalışmayı görmek için buradaki web sayfasına bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!