Teknoloji

Çin bir kere daha Covid-19 ile sarsılıyor

İlk olarak 2019 yılının sonlarına hakikat Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 2020 yılının başlarından itibaren tüm dünya genelinde görülmeye başlanan korona virüs, geçtiğimiz 2 yıla damgasını vurmuştu.

Aylarca meskene kapalı olan beşerler insan yüzüne hasret kalırken, her geçen artan hadise sayıları ve vefatlar hiç bitmeyecek bir kabus üzere görünmeye başlamıştı. Fakat her ne kadar hala tartışmalara sebep olmaya devam etse de aşıların geliştirilmeye başlanmasıyla birlikte bu karanlık günler geride kalmaya başladı ve nihayet 2022 yılının ortalarına gerçek Covid-19 dünya gündemindeki yerini kaybetti.

Çin bir defa daha Covid-19 ile sarsılıyor

Ancak birinci fitilin ateşlendiği Çin için tıpkı şeyi söylemek pek mümkün değil. Tüm dünya genelinde günlük yüzbinlerce yeni vaka binlerce yeni mevt raporlanırken, inanılması güç bir formda günlük üç haneli yeni olay ve iki haneli mevt sayıları açıklayan Çin, uzun aylar boyunca sıfır yeni vaka stratejisi gütmüş ve bu kapsamda insanları konutlara kilitleyerek fabrikaları kapatmıştı.

Bununla birlikte insanların isyan etmesi iktisadın de zora girmesi sebebiyle önlemlerini gevşeten Çin, artık tüm süreci baştan yaşıyor. Yalnızca Aralık ayından bu yana geçen son bir ayda Covid-19 kaynaklı ölümlerin sayısı 60.000 civarı olarak duyuruldu. Bu ölümlerin yaklaşık 6.000’i direkt teneffüs yetmezliğinden kaynaklanırken, geri kalanının ise korona virüsün verdiği hasarlardan kaynaklanan başka rahatsızlıklardan olduğu açıklandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking