Teknoloji

Çin, drone ordusu kuruyor! İşte yeni silahlar…

Çin’de düzenlenecek Zhuhai Hava Fuarı 2022 öncesinde birçok teknoloji ön plana çıkıyor. 18 adete kadar drone fırlatabilen yeni bir araç tasarımı, fuardan evvel damgasını vurdu. Çin’in 2020’de test ettiği silahlandırılmış drone sistemlerini akıllara getirdi. İşte Asya ülkesinden yeni sürü drone fırlatıcısı.

CCTV Çin devlet televizyonu tarafından aktarılan habere nazaran yeni araç, drone swarm system (sürü drone sistemi) olarak isimlendiriliyor. China Ordnance Equipment Group’un (COEG) ürettiği fırlatıcı, birebir anda 18’e kadar drone’un uçurulmasına müsaade veriyor

Çin devletine ilişkin olan COEG, yerli ve memleketler arası müşteriler için bu aracı sunabileceğini söylüyor. Fırlatıcıda yer alan droneların özelliği bilinmese de, Rusya’nın Ukrayna’da kullandığı kamikaze dronelarıyla eş kıymet olduğu belirtildi.

Drone sürü sistemi fırlatıcısı birçok farklı kullanım senaryosuna sahip olabilir. Kimi kaynaklar, bu drone’ların taarruz yahut istihbarat toplama tekniği olarak kullanılabileceğine dikkat çekti. Ayrıyeten hassas akınlar yahut sürü atakları için de tercih edilebileceği aktarıldı.

Sistem, hafif ve hareket kabiliyeti yüksek bir gezici mühimmat fırlatıcısı olarak tasarlandı. Mühimmat, kolay kolay yerleştirilebilir/çıkarılabilir fırlatma kutulara sahip. Ayrıyeten sistemde algılama yahut navigasyon için kullanılabilecek kimi sensörler de yer alıyor.

Sürü droneların yeteneklerinin şimdilik zımnî tutulduğunu belirtmekte yarar var. COEG, keşif ve istihbarattan bahsetse de, görüntüde daha fazlasını yapabileceğini gösteren kimi işaretler bulunuyor. Örneğin drone, burun kısmında yer alan gimbal sayesinde uzak noktalarda görüntü kaydı gerçekleştirebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/