Teknoloji

Çin, Elon Musk’a karşı çıktı: Ülkemizde istemiyoruz

Financial Times ile yaptığı bir röportajda Elon Musk, Çin hükümetindeki şahısların ondan direkt Çin içinde Starlink erişimini engellemesini istediğini açıkladı. Musk, FT’ye, yayının özetinde, “Pekin, Ukrayna’da yakın vakitte Starlink’i piyasaya sürmemizi onaylamadığını açıkça belirtti” ve “Çin’de Starlink satmayacağına dair garanti istedi” dedi.

Yapılan açıklamada, Musk‘ın Pekin’in talebini kabul edip etmediği muhakkak değil. Fakat Starlink’in hizmet haritası Çin’de konuşlandırma planı göstermiyor. Tayvan, Moğolistan ve Vietnam üzere komşu ülkeler “düzenleyici onayı bekleyen” yerler olarak listeleniyor.

Geleneksel servis sağlayıcıları geride bırakan bir internet teması sunan Starlink, dünya çapında ağ tabanlı sansürü aşmak için tanınan bir fikir olarak öne çıkıyor. Son vakitlerde Starlink, yaygın protestolara ve beraberindeki internet sansürüne karşılık olarak İran’da da erişim sağladı. Çin‘de çok daha organize ve uzun müddettir var olan bir internet sansürü bulunuyor ve Starlink aracılığıyla bundan kaçınmaya yönelik devam eden rastgele bir teşebbüs, muhtemelen merkezi hükümetten misilleme ile sonuçlanacaktır.

Bu açıklama, kamuya yaptığı açıklamalarda söz özgürlüğü prensiplerini savunsa da, Musk’ın memleketler arası baskılara maruz kalma düzeyini gözler önüne seriyor. FT’nin belirttiği üzere Tesla, Şanghay‘da bir fabrikaya sahip ve şirketin Çin’de 80.000’den fazla araba sattığı bildiriliyor. Sonuç olarak Musk, Çin hükümetiyle geniş çapta uyumlu kaldı ve hatta ülkenin internet sansür ajansı tarafından yönetilen bir mecmua için bir köşe yazısı bile yazdı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!