Teknoloji

Çin’in yeni güç aracı (NEV) satışları, yıllık yaklaşık %90 artışla yeni rekor kırdı!

Çin’in toptan yeni güç binek araçları (NEV), ülkenin potansiyel sistemik ekonomik risklerle karşı karşıya kalmasına karşın büyüme yörüngesini Eylül ayında sürdürdü.

Çin’in yeni güç aracı (NEV) satışları, yıllık yaklaşık %90 artışla yeni rekor kırdı!

Yani Çin Binek Araçlar Birliği (CPCA), Eylül ayında NEV toptan satışlarının 664.000 adede ulaşacağını iddia ediyor.

Bu sayılar, aylık (Aylık) %5’lik bir büyümeyi ve yıllık (Yıllık) %87’lik bir büyümeye işaret ediyor. Çin, ana akım içten yanmalı motorlu (ICE) araçlara vergi teşvikleri sunarken, başka şeylerin yanı sıra yüksek petrol fiyatları nedeniyle NEV’lere olan talep arttı.

Çin NEV satış numaraları. Kaynak: CnEVPost

Paketin liderleri

Ağustos sayıları 10.000’den fazla araç satan 16 şirketi gösteriyor ve BYD 200.973 araç satışı ile birinci sırada yer alıyor ve onu 83.135 satışla Tesla’nın rekor kıran ayı takip ediyor.

Başlıca NEV üreticisinin satış sayıları. Kaynak: CnEVPost

Benzer halde, NEV’lerin Eylül ayı perakende satışları, bir yıl evvel satılan 340.000 adede kıyasla yıllık %73.7 artışla 580.000 adede ulaşan bir rekora ulaşacağını gösteriyor. Çin’deki birden fazla araba şirketinin sıfır Covid siyaseti ve karantinalardan olumsuz etkilendiği düşünüldüğünde, bu sayılar daha da uygun görünüyor.

Çin’den olumlu işaretler

Hükümetin vergi indirimleri ve teşvikleri, tüketicileri NEV’lere yönelmeye ve Çinli şirketleri pazarda daha kendinden emin ve rekabetçi olmaya teşvik ediyor. Tesla, Çin NEV pazarında rekabet eden tek ‘yabancı’ marka olarak göründüğü ve BYD’ye satış ve teslimat sayılarında ikinciliğini koruduğu için, yerli araba markaları güçlü bir büyüme ve pazar hissesinde artış kaydetti.

Ayrıca, bu satış sayıları , genel olarak sanayilerin Ukrayna’daki savaştan , enflasyondan, tedarik zinciri sıkıntılarından ve Çin’deki daha yakın tarihli Covid kilitlenmelerinden olumsuz etkilenmesine karşın , Çin’den gelen olumlu işaretlerin tezini destekliyor.

Yasal İhtar: Bu sitedeki içerik yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!