Teknoloji

Çip krizinin tesirleri yavaş yavaş kendini gösteriyor! [Bir Çip eksikti!]

Güney Kore’nin yarı iletken sanayisi, son altı aydır fazla stoklarla uğraşıyordu. Talep daralırken, stoklar düzgünce yükseldi ve yıllık üretim düzeyinin son dört yıldan beri birinci defa düşmesine sebep oldu. Çip krizinin oluşmasında global ekonomik gerileme ve bilhassa de çöken elektronik eşya piyasası neden oluyor.

Ekonomik daralma çip satışlarını etkiliyor

Bloomberg tarafından bildirilen son bilgilere nazaran, Güney Kore yarı iletken sanayisi, Ağustos ayında yıllık %-1,7 düşüşle Ocak 2018’den bu yana birinci yıllık düşüşünü yaşadı. Bu, stokların %67,3’e ulaşması ve fabrika sevkiyatlarının düşmesiyle bu paha -20,4 gerilemiş oldu.

Bu durum, baskı altındaki kesimin birinci işareti değil. ABD’nin en büyük bellek yongası üreticisi Micron, dün açıkladığı üç aylık satış varsayımlarını 2 milyar doların altında olacağını kestirim ediyor. Japon NAND devi Kioxia üretimi azalttığını ve önümüzdeki aylarda üretimi %30 azaltacaklarını söyledi. (Kriz çıkmasa bari)

Samsung ayrıyeten 2022’nin ikinci yarısının sıkıntı olacağı konusunda piyasayı uyarmıştı. IC Insights’a nazaran, DRAM pazarı Mayıs ve Temmuz ayları ortasında yarı yarıya azalmış ve piyasa daralmıştı.

TrendForce’un yakın tarihli bir raporu, NAND flash fiyatlarının yılın dördüncü çeyreğinde %15 – %20 oranında düşeceğini kestirim ediyor. 3D NAND 3. çeyrekte %30-35 düştü ve analistler 4. çeyrekte %20-25’lik bir düşüş daha öngörüyorlar. Lakin katı hal şoförleri üzere daha fazla fiyat düşüşü yaşayacak olan eserleri satın almak isteyen tüketiciler için tabi ki bu uygun bir haber.

Mevcut global ekonomik durum sorunun büyük bir kesimi olsa da şu anda gördüğümüz daralmanın birçok karantina sonrası tesirleri oluşturuyor. Pandeminin başlangıcı ve yükselmesi, çalışanların konuttan çalışması ve oyun oynamanın artması elektronik eserlere olan talebin süratle yükselmesine neden oldu.

Şirketler tüketicilere ayak uyduramadı, bulunabilirlik düştü ve bu durum eserlerin yükselmesine neden oldu. Fakat karantinanın sona ermesi ve düşen talep, birçok çip şirketinde fazla stoğun ortaya çıkmasına neden oldu. Tüm bu olumsuzluklara oyun monitörü sevkiyatlarının ilk kez düşmesi ve Apple iPhone 14’ün üretimini azaltmasını da ekleyebiliriz.

Ekonomik daralma hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!