Teknoloji

Citroen Ami’ye yerli rakip! Km’de 9 kuruş yakıyor

Otomotiv bölümünde yenilikçi dizaynların giderek popülerleştiğini görüyoruz. O denli ki geçtiğimiz ay düzenlenen Paris Araba Fuarı’nda 3D yazıcı ile basılan SUV’lardan hidrojen yakıtlı araçlara kadar birçok yenilik gördük. Bugün ise kent içi ulaşımda pratik tahliller sunan Citroen Ami rakibi yerli elektrikli araba Ceryan ortaya çıktı.

Citroen Ami rakibi yerli elektrikli araba Ceryan!

AR-GE ve İnovasyon Takviye Programı kapsamında kurulan ve TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Dayanak Programları Başkanlığınca (TEYDEB) desteklenen Solvaytech Mühendislik, yerli elektrikli araba Ceryan için çalışmalara 4 yıl evvel başladı.

Otomobil içerisinde kullanılacak olan yürüyen aksam ve elektronik sistemlerin tamamlanmasının akabinde tasarım süreci başlatıldı. Burada da heyet tarafından seçilen 4 model 16 bin iştirakçi tarafından oylandı. Sonuçta ise 6 bin kişinin oyuyla üstteki görselde yer alan L6E sınıfı hafif segment araç ortaya çıktı.

Bugün itibariyle Ceryan’ın tüm yol testlerinin tamamlandığı belirtiliyor. Teknik bilgilerine baktığımızdaysa boş tartısı 450 kg olan birinci prototipin 45 km sürate ulaştığı, 60 km ve 100 km formunda 2 farklı menzil sunan pil seçeneğine sahip olduğu, ayrıyeten isteğe nazaran 2 yahut 4 kişilik üretilebileceği söyleniyor.

En dikkat cazip data ise elektrik tüketimi ve kent içi kullanım maliyeti alanında oldu. Çünkü kendini Citroen Ami rakibi olarak konumlandıran arabanın 100 km menzil sağlayan bataryası meskende 9 TL, işyerinde 15 TL maliyetle şarj oluyor.

Siz Ceryan hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al