Teknoloji

Çocukları Siber Tehditlerden Korumak İçin Alınacak 7 Tedbir

2019’un 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayan çocuklarımız artık dijital bir çağın çocukları olarak öne çıkıyor. Günümüzde dışarı çıkmak yerine günde birkaç saatlerini internette, toplumsal ağların sanal gerçekliğinde harcıyorlar.

Peki, çocukların teknolojiden faydalanmasını sağlarken, birebir vakitte inançta kalmalarına nasıl yardımcı olabiliriz? Bilgi güvenliği kuruluşu ESET’ten İstanbul Teknik Müdürü Gürcan Şen, müdafaa sağlayacak 7 teklif sıraladı.

Çocuklarınızla konuşun.

Diyalog, bilhassa mevzu internet, toplumsal ağlar yahut siber zorbalık olduğunda, çocuklarınızı online ortamda inançta tutmanın en kıymetli ögelerinden biridir. Çocuklarınızın kararınıza ve tavsiyelerinize uymasını istiyorsanız, ortamı sorulara ve tartışmaya açık tutmak çok değerlidir.

Bilgilendirin.

İnternet kapalılığı ile ilgili çocuklarınızı bilgilendirin. Şahsî bilgileri yabancılarla ve toplumsal medyada paylaşmamaları gerektiğini anlatın. İnternette paylaştığınız bilgiler kolay kolay silinmez. Bir fotoğraf sildiğinizde ya da toplumsal medya hesaplarınızı eksiksiz kapattığınızda bile bu dataların sonsuza kadar silindiğini düşünmeyin. Fotoğraflarınız ve bilgileriniz diğer birinin bilgisayarına kayıt edilmiş olabilir. Çocuklar ve ebeveynler hangi fotoğrafları ve bilgileri paylaşacağını düzgünce düşünmelidirler.

Dahil olun.

Çocuklarınızın internet aktivitelerini gözlemleyin ve onlarla online olarak vakit geçirin. Bu halde onların en sevdiği web adreslerini görebilme imkanını elde edin. Çocuklarınıza, yaşlarına uygun toplumsal ağları kullanmalarını tavsiye edin. Toplumsal ağlar üzerinde siz de arkadaşı olun, bu ağlardaki arkadaşları hakkında fikriniz olsun.

Küresel bilgi güvenliği kuruluşu ESET’in ebeveynlere yönelik blog sayfası www.cocuklarguvende.net merak ettiğiniz birtakım hususlarda size yol gösterebilir.

Kontrol edin.

Ebeveyn denetimi (parental control) yazılımları kullanın. Bu tıp yazılımlarla aileler, çocuğun yaşına nazaran belirlenebilen müdafaa filtreleri kullanabiliyor. Aileler bu filtrelerle pek çok değişik kategorideki web sitesine ve uygulamaya erişimi engelleyebiliyor. Siber zorbalığın oluşabileceği kanalları da bu biçimde daraltmak mümkün. ESET, hem Windows bilgisayarlar, hem de Android telefon ve tabletler için ESET Parental Control uygulamaları sunuyor.

Web kamerasına dikkat edin.

Suçlular tarafından çarçabuk kullanılabilen web kamerasını denetim edin. Çocuklarınıza yalnızca tanıdıkları arkadaşları ya da aile fertleri ile kamera kullanmalarına müsaade verin. Sizin bilginiz olmadan ya da bilgisayarınız istismara uğradığında web kameranıza erişebilen berbat gayeli yazılımlar vardır. ESET üzere güvenlik yazılımı üreticileri, ‘Web Kamerası Koruması’ modülleriyle bu tıp makus emelli erişimleri engelliyorlar.

Güncel kalın.

Yüklediğiniz uygulamaları ve işletim sisteminizi şimdiki tutun. Sistem yamalarını kesinlikle yapın. Yeni olmayan yazılımlar, sisteminizi bir mühlet sonra açık gaye haline getirebilir.

Güvenlik yazılımı kullanın.

Dijital dünyadaki ziyanlı yazılım sayısı o kadar yüksek ki, güçlü bir savunma sistemi olmadan uğraş edemezsiniz. Hem kendinizi, hem çocuklarınızı hem de aygıtlarınızı korumak için kesinlikle yeni ve proaktif bir antivirüs yahut internet güvenliği yazılımı kullanın. ESET NOD32 yahut ESET Internet Security, internetten gelebilecek bilinen ve bilinmeyen tehlikelerden sizi ve ailenizi uzak meblağ.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!