Telefon

Daima saklılıktan bahseden Apple bu yüzden mahkemelik oldu!

Akıllı cihaz dünyasının en büyük ismi olan ve buna bağlı olarak da yıllardır dünyanın en kıymetli şirketi unvanını kimseye kaptırmayan Apple, her ne kadar birçok farklı mevzuda parmakla gösterilen bir marka olsa da, bu mevzuların başında elbet şirketin ferdî bilgilerin korunması karşısındaki tavır ve prensipleri gelir. Hatta Amerikalı teknoloji devi bu mevzuda öylesine katı bir tavır sergiledi ki, gelirleri Apple kullanıcılarından alacağı datalara bağlı olan Meta, Apple’ın bu bilgilerin işlenmesine müsaade vermemesi yüzünden onlarca milyar dolar ziyan etti.

Ancak geçtiğimiz gün ortaya çıkan ve bizim de sizlerle paylaştığımız son gelişmeler, Apple için “Ele verir talkını, kendi yutar salkımı” atasözünü akıllara getirdi. Ortaya çıkan bilgilere nazaran, iki yazılım mühendisi Apple’ın iOS kullanıcılarının her adımını takip ettiğini ortaya çıkarttı.

Hep saklılıktan bahseden Apple bu yüzden mahkemelik oldu!

Hatta Amerikalı teknoloji devinin o çok övündüğü “siz müsaade vermediğiniz sürece kimse bilgilerinize erişemez” mottosunun tam bilakis hareket ederek, kullanıcılar gerekli müsaadeleri vermese bile Apple’ın gezilen ekrandan, dokunulan fotoğrafa kadar her şeyi takip ettiğini argüman etti.

Bu argümanlar karşısında suskunluğunu koruyan Apple’ın nasıl bir açıklama yapacağı merakla beklenirken, savların başka tarafı mühendisler ise mahkemenin yolunu tuttu. Yapılan açıklamada burada hata ögesini oluşturan şeyin Apple’ın bu dataları toplaması değil, dataları toplamasına karşın saklılık siyasetinde bu hareketine dair rastgele bir bilgilendirmeye yer vermemesi olarak gösterildi. Bakalım Amerikalı teknoloji devi bu yeni gelişme karşısında hala sessiz kalabilecek mi?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al