Teknoloji

Donald Trump Huawei Yasağı Konusunda Geri Adım Attı

Hatırlarsanız, Donald Trump hükümeti ”Ulusal Güvenlik” sebebiyle Huawei’ye karşı ambargo kararı almıştı. Alınan bu karar doğrultusunda Google başta olmak üzere birçok ABD’li şirket Huawei ile olan bağlantılarını ikinci bir emre kadar askıya almıştı. Teknoloji basını yaşanan bu gelişmeleri yakından takip ederken Donald Trump Huawei yasağı ile ilgili G20 doruğunda kıymetli açıklamalarda bulundu.

Yapmış olduğu açıklamada ABD’li şirketlerin Huawei’ye muazzam ölçüde eser sattığını belirten Donald Trump, bahsi geçen bu eserleri satmaya devam edeceğini müjdeledi.

Huawei’ye karşı olan güvenlik telaşlarının devam ettiğini de belirten Trump, G20 tepesinde yapmış olduğu açıklamalarda son günlerde Huawei’ye karşı uygulanan ambargoların kalkacağının da sinyalini verdi.

Bunun yanı sıra son günlerde devam eden ABD-Çin ortasındaki ticaret savaşlarının da G20 doruğunda oluşan ölçülü hava ile son bulacağı da tabir edildi.

ABD ve Huawei Ortasında Neler Yaşanmıştı?

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda ABD Lideri Trump tarafından alınan karar doğrultusunda, Huawei dahil olmak üzere toplamda 70 farklı Çinli şirket ”Ulusal Güvenlik” sebebiyle kara listeye alınmıştı.

Yaşanan bu gelişmelerin ışığında birinci etapta Huawei’nin Android lisansı iptal edilmişti. Daha sonrasında ise ABD’nin ambargo kararına Microsoft, Intel, Qualcomm, Facebook, ARM üzere şirketlerde dahil olmuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/