Teknoloji

SpaceX Starship Ticari Uçuşu İçin Tarih Verdi

SpaceX, Nisan ayında Starship isimli gemisinin test ateşlemelerini ve kısa havalanmaları gerçekleştirmişti. Öte yandan, hala gemiyi uçarken görmek mümkün olmadı. Öte yandan, SpaceX Starship isimli mekiklerinin ticari uçuşu için planladıkları tarihi paylaştı.

SpaceX ticari satışlar lider yardımcısı Jonathan Hofeller tarafından yapılan açıklamaya nazaran, şirket birinci ticari uçuşunu 2021 yılında gerçekleştirmeyi hedefliyor. Endonezya’da gerçekleştirilen bir aktiflikte konuşan Hofeller, şirketin şimdiden uçuş için 3 farklı müşteri ile görüşmeler yaptığını ve tüm telekom şirketlerinin yörüngeye uydu göndermek istediğini paylaşmış durumda.

SpaceX fırlatma sistemini başta Big Falcon Rocjet (BFR) olarak tanıttı. Daha sonra üst basamağı Starship ve roket iticisi ise Super Heavy olarak isimlendirildi. Şu an iki rekabetçi yapı da Teksas ve Florida’da geliştiriliyor ve son uzay mekiği için iki grubun de bir ortaya gelişiyle en güzel tahlili ortaya koyacağı düşünülüyor. Her iki yapı ortasında farklılıklar olsa da her iki küme da 20 metrik tonu yer sabit yörüngeye ve 100 metrik tondan fazlasını alçak dünya yörüngeye taşımak üzere dizaynlar yapıyor. SpaceX-Super Heavy birleşiminin teslimatları Ay ve Mars’a taşımasının planlandığını ve mekik ile noktadan noktaya seyahatler sunulmak istendiğini belirtelim.

Tüm bu planlar hayata geçirilmeden evvel SpaceX fırlatma sistemini sıkı testlerden geçirmek zorunda. Önümüzdeki aylarda daha fazla testin yapılacağının ise altı çiziliyor. Şirketin maksadının önümüzdeki yılın sonuna kadar yörüngeye çıkmak ve 2021 başında ise müşterilerini yörüngeye çıkarmak olduğu söz ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi