Teknoloji

Dünya dışı hayat arayışında yeni perde

Güney Afrika’nın ücra bir bölgesinde bulunan MeerKAT radyo teleskobu tarafından kullanılan yeni bir araç, Breakthrough Listen’in gözlemleyebileceği maksat sayısını 1000 kat artıracak.

Dünya dışı akıllı ömür belirtileri arayan bir teşebbüs olan Listen’e dahil olan bir mühendis ve astronom takımı, tekno-imza arayışına yardımcı olmak için şimdiye kadar konuşlandırılmış en güçlü ekipman olduğu söylenen enstrüman üzerinde üç yıl çalıştı. Aygıt, MeerKAT’ın denetim ve izleme sistemleri ile entegre.

Listen, halihazırda Batı Virginia’daki Green Bank Telescope’u (GBT), Avustralya’daki Parkes Telescope’u ve başkalarını tekno-imza avında kullanıyor. MeerKAT’tan farklı olan şey, antenlerini fizikî olarak hareket ettirmeye gerek olmaması. 64 anteni, GBT’nin bir seferde görüntüleyebildiğinden 50 kat daha büyük bir gökyüzü alanını izleyebiliyor.

Baş araştırmacı Dr. Andrew Siemion yaptığı açıklamada, “Böylesine geniş bir görüş alanı tekno-imzalı amaçlar olan birçok yıldıza erişebilir ve öbür astronomların araştırmalarını etkilemeden kusursuz bir hassasiyetle maksat belirler.” dedi.

Belirli bir vakitte gökyüzünün daha geniş bir alanını izleyebilmenin yanı sıra, tıpkı anda 64 objeyi tarayabilme özelliği, Listen’in uydular üzere beşerler tarafından fırlatılan uzay araçlarından gelen parazit sinyalleri algılamasına ve yok etmesine yardımcı olacak. Yeni aracın gözlemleyeceği birinci gayelerden biri Alpha Centauri. 2020’de Listen, güneşimize en yakın yıldız ve Alpha Centauri sisteminin bir üyesi olan Proxima Centauri’den gelen garip bir radyo sinyali algılamıştı.

Listen proje bilimcisi Dr. Cherry Ng, “Yakındaki bir milyondan fazla yıldızı araştırmamız sırf iki yılımızı alacak,” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking