Teknoloji

Dünyanın en eski yıldız haritası bulundu!

2100 yıldan daha uzun bir müddet evvel, Yunan astronom Hipparchus yıldızların haritasını çıkardı. Uzun bir müddet boyunca bu harita, insanlığın yıldızları sayısal koordinatlar ile takip etme konusundaki birinci teşebbüsü olarak kabul edildi.

Hipparchus’un yıldız haritası birçok yeni bilgi barındırıyor

Hipparchus’u ise bir öbür ünlü astronom Claudius Ptolemy aracılığı ile tanıyorduk. Ünlü astronumun ortaya koyduğu tezlerde Hipparchus’tan ve çalışmalarından bahsediliyordu. Lakin Hipparchus’un ölçüm planları kaybolduğu için bu çalışmaları nasıl yaptığı tam olarak bilinmemekteydi.

Şimdi ise bu durum değişiyor. Araştırmacılar, Orta Çağ’dan kalma bir Yunan el yazmasında, Hipparchus’un kayıp tarihi evrakının modüllerini bulduklarına inanıyorlar. History of Astronomy mecmuasında yayınlanan evraklar; sadece Hipparchus’un kesin ölçümler ve hesaplamalar yoluyla gece gökyüzünü haritalandırma teşebbüsüne değil, birebir vakitte astronomi tarihine de yeni bir ışık tutabilir.

Trigonometrinin babası olarak da bilinen Hipparchus, antik Yunanistan’ın en büyük astronomu olarak kabul ediliyor. Ünlü astronomun özel parşömeni ise Mısır’ın Sina Yarımadası’ndaki Rum Ortodoks Aziz Catherine Manastırı’ndan yer alıyor.

California’daki Early Manuscripts Electronic Library’den ve Rochester Institute of Technology’de bulunan Lazarus Project’ten gruplar, multispektral görüntüleme olarak bilinen bir teknik ile ışığın birçok dalga uzunluğunu kullanarak belgisiz metinleri ve ölçümleri ortaya çıkardı.

Sorbonne Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar daha sonra dört takımyıldızın tariflerini deşifre edebildiler. Bu yalnızca Hipparchus’un haritasını ortaya çıkarmakla kalmadı, grup ayrıyeten yeni ortaya çıkan sayısal ispatların gerçek yıldız koordinatlarıyla epey dengeli olduğunu belirtti.

Son teknoloji dijital teknolojiler, hasar, bozulma yahut kasıtlı silme nedeniyle insan gözünün göremediği dokümanlardaki kültürel mirasın hayati kesimlerini kurtarmaya devam ederken, bilim adamları Codex Climaci Rescriptus’un Hipparchus’un yıldız gözlemlerinden daha fazlasını ortaya çıkarabileceğini söylüyorlar.

Multispektral görüntüleme, antik Yunan matematikçi Arşimet’in çalışmalarının bilinen en eski kopyalarını da tekrar canlandırmıştı. Vezüv Yanardağı’nın patlamasında hasar gören parşömenlerin sırlarının yanı sıra İsrail’in Kumran bölgesindeki mağaralardan kurtarılan tarihi olarak değerli İncil kesimleri olan Meyyit Deniz Parşömenlerinin sırları da bu biçimde ortaya çıkmıştı.

Hipparchus’un kendi yıldız haritasının ortaya çıkması ile astronomi tarihi bir defa daha değişebilir. Pekala siz Hipparchus’un yıldız haritası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!