Teknoloji

Dünya’ya dev bir göktaşı düşerse ne olur? [Büyüklüklerine nazaran sonuçları]

Amerikan Ulusal Araştırma Kurulu, ABD Kongresi için hazırladığı raporda, dünyaya bir göktaşı çarpması durumunda neler yaşanacağını ve bu felaketi tedbire metotlarını araştırdı.

Hazırlanan raporda, dünyaya çarpacak göktaşlarının, çaplarına nazaran ne kadar ziyan vereceği ve neler ile karşılanacağı ile ilgiler bilgiler yer alıyor.

İşte büyüklüğüne nazaran meteorların vereceği ziyanlar;

Göktaşının çapı 1 ila 10 metre ortasındaysa: Çarpışma, tedbirler alındığında, birkaç saat yahut gün evvel belirlenebilir. Bu durumda, insanlara meteorun düşmesi beklenen yerde, dışarı çıkmamaları, pencerelerden uzak durmaları yahut gökyüzüne direk bakmamaları tavsiye edilmektedir.

Bu çap bir meteor;

Maddi ziyanlar, cep telefonu yahut internette de aksaklıklara neden olabilir.

Göktaşının çapı 10 ile 25 metre ortasındaysa: Göktaşı düştüğü yerde 10’larca kilometre çapında ziyan verebilir. Başka doğal afetlerde olduğu üzere bu bölgelerde yaşayanlar, evvelce haber verilerek tahliye edilir. Aksi takdirde, küçük çapta vefatlar olabilir.

Göktaşının çapı 25 ile 100 metre ortasındaysa: Bu türlü bir göktaşı ile karşı karşıya kalırsak yaşayacağımız şey kitlesel panik, bina yangınları, toplumsal kargalaşa, çok sayıda mevt ve yaralanmalar olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking