Teknoloji

Dünya’ya yarı iletken üreten TSMC’yi sıkıntı günler bekliyor!

Çin ile ABD ortasında artan tansiyonlar, bir kere daha dikkatleri Tayvan’a ve muhtemel bir istila durumunda dünyanın yarı iletkenlerinin yarısından fazlasını üreten TSMC’ye çevirmiş durumda. Şayet istila olursa şirketin tesislerinin yok edilmesi düşünülüyor.

TSMC ortada kalmaya devam ediyor

Tayvan Ulusal Güvenlik Ofisi genel müdürü Chen Ming-tong, milletvekillerine yaptığı açıklamada, TSMC’nin operasyonları için denizaşırı şirketlere ve gereçlere güvenmesinin, Çin’in Tayvan’ı devralması durumunda tesislerin işe yaramayacağı manasına geldiğini söyledi.

Chen, “TSMC’nin ekosistemini anlıyorsanız, yapılan yorumların gerçekçi olmadığını görebilirsiniz. TSMC’nin üst seviye çipler üretmeden evvel global ögeleri entegre etmesi gerekiyor. ASML’nin litografi ekipmanı üzere bileşenler yahut ekipman olmadan, rastgele bir temel bileşen olmadan TSMC’nin üretimine devam etmesinin imkânı yok.” dedi.

Biden idaresinin, Tayvan’ın Çin tarafından varsayımsal bir işgali ve dünyanın çip arzı üzerindeki potansiyel tesiri için daha fazla acil durum planı yaptığı bildiriliyor. Temmuz ayında Ticaret Bakanı Gina Raimondo, ABD’nin Tayvan çip imalat sanayisinden kopması halinde “derin ve acil bir durgunluk” ile karşı karşıya kalacağını düşünüyor.

ABD’nin, muhtemel Çin işgali durumunda TSMC çip mühendislerinin tahliyesini yapmayı da düşünüyor. (Tıpkı 2. DÜnya savaşında Alman bilim adamlarında yaptığı gibi) ABD Ulusal Güvenlik Kurulu’nun iddialarına nazaran bu durum, dünya iktisadını 1 trilyon dolardan fazla etkileyecek. Eski ABD yetkilileri, taarruz gerçekleşirse yarı iletken devinin tesislerinin ABD tarafından yok edileceğini ve böylelikle TSMC’nin Çin’in eline geçmesini engelleyeceğini Çin’e açıkça belirtmeyi öneriyorlar. (Bir nevi savaş çıkartılmak isteniyor)

TSMC, ABD ve Çin’in sıcak temasları hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/