Teknoloji

NASA, yeni Ay misyonu için tarih verdi!

Geçtiğimiz haftalarda Artemis I vazifesinde sorun yaşayan NASA, yeni Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) ile ilgili açıklama yaptı. Artemis misyonlarında kullanılacak SLS roketi için yeni fırlatma tarihi verildi.

NASA, mühendislerin roketin çekirdek basamağındaki motorlardan birinde bir sorun tespit etmesinin akabinde 29 Ağustos fırlatma teşebbüsünü geri sayım saatinde yalnızca 40 dakika kala iptal etti. Geçtiğimiz günlerde 23 Eylül’de tekrar deneme yapılacağını açıklayan NASA, tarih değişikliğine gitmişti.

NASA, SLS roketi için yeni fırlatma tarihi açıkladı

97 metre yüksekliğindeki roket ve Orion uzay aracı Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasında bekletiliyor. Yeni fırlatma denemesinin 14 Kasım’da gerçekleştirileceği açıklandı.

NASA yaptığı açıklamada, “Önceki haftadaki incelemeler ve tahliller, roketi ve uzay aracının Ian Kasırgası nedeniyle sorun yaşadığını tespit ettik. Takımlar, termal müdafaa sistemindeki köpük ve mantardaki küçük hasarları onarmak için standart bakım yapacak. Roket, uçuş sonlandırma sistemindeki pilleri yine şarj edecek yahut değiştireceğiz.” dedi.

Mevcut plan, SLS roketini araç montaj binasından 4 Kasım Cuma gününe kadar fırlatma rampasına döndürmek. Merakla beklenen Artemis I test uçuşu, NASA’nın şimdiye kadar inşa ettiği en güçlü roketi görecek. Bununla birlikte, gerçekleştirilecek test uçuşu Ay yüzeyinden uçmak için mürettebatsız Orion uzay aracı için büyük değer taşıyor.

Artemis I başarılı olursa, Artemis II misyonunda astronotlar da yer alacak. 2025 üzere erken bir tarihte gerçekleşecek olan Artemis III, 1972’deki son Apollo vazifesinden bu yana birinci astronot inişi olacak.

NASA’nın uzun vadeli mürettebatlı misyonlarda kullanmak üzere bir Ay üssü inşa etmek istediği varsayım ediliyor. Bununla birlikte, 2030’ların sonlarında Mars’a yapılacak birinci astronotlu uçuş için Artemis I misyonunun değerli role sahip olduğunu hatırlatmakta yarar var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!