Teknoloji

Elektrikli araba pazarında rekabet kızışıyor! Honda’dan stratejik paydaşlık

Geçtiğimiz günlerde birinci elektrikli SUV modelini tanıtan Honda, etraf dostu araba modelleri için çalışmalarını hızlandırdı. LG Energy Solution ile işbirliği yapan Honda, elektrikli araba bataryası üretecek.

Daha fazla elektrikli araba üretmek isteyen Honda, Ohio’da yer alan üç fabrikasında değişiklik yapacağını duyurdu. Şirket, 700 milyon dolarlık elektrikli araba yatırımıyla birlikte ABD’de batarya üretimine de başlayacak.

Honda, LG Energy Solution ile elektrikli araba bataryası üretecek

Batarya üretimi için Ohio’yu tercih ettiklerini açıklayan şirketler, başlangıç için 3.5 milyar dolarlık yatırım yapacak. Toplam yatırımın ise 4.4 milyar doları bulacağını açıklayan Honda, yeni batarya teknolojileriyle araba tutkunlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

2022 yılının ikinci çeyreğinde açıklanan iştirakin ayrıntıları netleşmemişti. Pazar hissesini artırmak isteyen Honda, yeni tesisin inşaatına 2023 yılında başlayacaklarını ve yaklaşık 1 yılda tamamlamayı planladıklarının altını çizdi.

40GWh kapasiteye sahip olacağı belirtilen üretim tesisinde yassı tip Lithium-ion batarya üretilecek. Birinci üretimin 2025 yılında gerçekleşeceği varsayım ediliyor.

2026 yılında Kuzey Amerika pazarında elektrikli araç satışına başlayacağını duyuran Honda, yeni modellerinde Honda e:Architecture platformunu kullanacak. Üretilecek otomobiller, LG Energy Solution ile ortak üretilen bataryalara sahip olacak.

Yenilenebilir güç ile ilgili planlarını açıklayan şirket, 2050 yılına kadar sıfır emisyon maksatlarını gerçekleştireceğini duyurdu. Honda, 2040 yılındna itibaren yalnızca elektrikli araç üretimi yapacak.

Siz şirketlerin elektrikli araba atılımları hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi