Teknoloji

NASA hem tarih verdi hem de sürpriz yaptı

NASA, mühendislerin roketin çekirdek kademesindeki motorlardan birinde bir sorun tespit etmesinin akabinde 29 Ağustos fırlatma teşebbüsünü geri sayım saatinde yalnızca 40 dakika kala iptal etti. Geçtiğimiz günlerde 23 Eylül’de yine deneme yapılacağını açıklayan NASA, tarih değişikliğine gitmişti.

Yeni tarih açıklandı

97 metre yüksekliğindeki roket ve Orion uzay aracı Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasında bekletiliyor. Yeni fırlatma denemesinin 14 Kasım’da gerçekleştirileceği açıklandı.

NASA yaptığı açıklamada, “Önceki haftadaki incelemeler ve tahliller, roketi ve uzay aracının Ian Kasırgası nedeniyle sorun yaşadığını tespit ettik. Takımlar, termal müdafaa sistemindeki köpük ve mantardaki küçük hasarları onarmak için standart bakım yapacak. Roket, uçuş sonlandırma sistemindeki pilleri tekrar şarj edecek yahut değiştireceğiz.” dedi.

Mevcut plan, SLS roketini araç montaj binasından 4 Kasım Cuma gününe kadar fırlatma rampasına döndürmek. Merakla beklenen Artemis I test uçuşu, NASA’nın şimdiye kadar inşa ettiği en güçlü roketi görecek. Bununla birlikte, gerçekleştirilecek test uçuşu Ay yüzeyinden uçmak için mürettebatsız Orion uzay aracı için büyük kıymet taşıyor.

Artemis I başarılı olursa, Artemis II vazifesinde astronotlar da yer alacak. 2025 üzere erken bir tarihte gerçekleşecek olan Artemis III, 1972’deki son Apollo misyonundan bu yana birinci astronot inişi olacak.

Ay üssü inşa edilecek

NASA’nın uzun periyodik mürettebatlı vazifelerde kullanmak üzere bir Ay üssü inşa etmek istediği kestirim ediliyor. Bununla birlikte, 2030’ların sonlarında Mars’a yapılacak birinci astronotlu uçuş için Artemis I vazifesinin değerli role sahip olduğunu hatırlatmakta yarar var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!