Teknoloji

Elektrikli arabalarda yeni devir: Akaryakıt doldurma müddetinde süratli şarj!

Büyük otomotiv şirketleri, elektrikli araba dünyasına yatırımlarını arttırdı. Birçok şirket, bu alanda kısa ve uzun vadeli planlarını oluşturdu. Elbette bu gelişmelere şarj ve batarya teknolojileri de ayak uydurmaya başlıyor. Son yapılan çalışma, şarj müddetlerini hayli kısaltma vaadinde bulunuyor.

Elektrikli arabalar, süratli şarj ile birlikte 10 dakikada dolacak

Otomotiv dünyasında son devirde elektrikli araba ihtilali yaşanıyor. Bu ihtilalin bu kadar geç gerçekleşmesinde kimi nedenler yer alıyordu. Bunların başında otomobil bataryalarının uzun müddetlerde şarj olmasıydı.

Öyle ki şarj sorunu şu anda bile belli ölçüde yaşanıyor. Birçok dev şirket bu bağlamda çalışmalarını sürdürüyor. Lakin görünen o ki kısa müddette bu bir sorun olmaktan çıkacak. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Penn State Üniversitesi’ndeki araştırmacılar geçtiğimiz günlerde yeni bir gelişmeyi duyurdu.

Yapılan araştırma, tam dolum müddetini 10 dakikaya indirmeyi planlarken pil boyutlarında da küçülme vadediyor. Yapılan araştırma batarya randımanını de artırmayı planlıyor. Açıklamaya nazaran elektrikli araba menzilleri de artacak. Elektrikli arabalar, süratli şarj ile artık petrol istasyonunda geçirilen bir vakte yakın müddetlerde tam doluma ulaşacak.

Öte yandan tüm dünyada yaşanan bu gelişmelere Türkiye de kayıtsız kalmıyor. Togg’un süratli şarj teşebbüsü Trugo, dün itibariyle Bolu’da bulunan şarj istasyonu için heyetimi tamamladı. Şu an için 12 aracı tıpkı anda şarj edebilecek olan 6 istasyon bulunuyor. Vestel ve Star Charge tarafından üretilen yeni şarj üniteleri ise teslim edildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!