Teknoloji

Elektrikli araçlar için şarj müddeti 10 dakikaya düştü

Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’nde üzerine çalışılan bir proje ile tipik bir elektrikli araç aküsü için şarj mühleti 10 dakika üzere kısa bir müddete indirildi. Araştırmanın yöneticisi olarak vazife alan Chao-Yang Wang, “Daha küçük, daha süratli şarj olan pillere olan muhtaçlık her zamankinden daha fazla” dedi.

Kaliforniya Hava Kaynakları Şurası, Golden State’de akaryakıtla çalışan araçların satışına kısıtlamalar getirmek ve nihayetinde yasaklamak için Ağustos ayında kapsamlı bir plan kabul etmişti. Bu plan kapsamında, 2035 yılına kadar Amerika Birleşik Devleti’ndeki araba pazarında bulunan araçların içten yanmalı motorlu araçlar olmaması hedefleniyor.

Wang, yeni araba satışlarının pille çalışan elektrikli araçlara (EV’ler) kayması durumunda, piller için iki büyük dezavantajın üstesinden gelmeleri gerektiğini tabir etti. Birinci olarak, şarj edilmeleri için çok vakit gerekmesi. Akaryakıt pompasında birkaç dakika harcamak yerine, birtakım EV’lerin aküye bağlı olarak yine şarj olması tüm gün sürebilmektedir. İkinci olarak ise, verimli ve uygun fiyatlı olamayacak kadar büyük olmaları.

Laboratuvarı State College merkezli startup ile ortak olan Wang, “Hızlı şarj teknolojimiz, hammaddelerin kullanımını azaltacak ve uygun fiyatlı elektrikli arabaların kitleler tarafından kullanımını sağlayacaktır diye umuyoruz” dedi.

Piller en verimli biçimde sıcak olduklarında çalışırlar. Pilleri daima olarak hakikat sıcaklıkta tutmak performansları açısından epey kıymetlidir. Wang ve grubu, sıcaklığı pilin içinden düzenlemeye karar verdi. Araştırmacılar, yeni bir pil yapısı geliştirdiler. Wang, yapılan bu yeni pil sıcaklık düzeneği ile pillerin 10 dakikalık süratli şarj müddetine sahip olduğunu açıkladılar.

Araştırmacılar, süratli şarj olan pillerin tesirinin çabucak olacağına inanıyorlar. “Her içten yanmalı motorlu arabanın 150 kWh donanımlı bir KONUT ile değiştirilmesi için kâfi ham mineral olmadığından, EV’lerin ana akım haline gelmesi için süratli şarj mecburidir.” tabirlerini kullandılar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi