Teknoloji

Sanal gerçeklik ile artık kokuları almak mümkün!

Bir oyun konsolu yalnızca gözlerinizi değil, burnunuzu da sanal gerçekliğe dönüştürebilir. Stockholm Üniversitesi’nde psikoloji profesörü ve araştırma projesinin başkanı olan Jonas Olofsson, bir basın açıklamasında, “Yeni teknik imkanların, oyun geliştirmede daha kıymetli bir role sahip kokular için geliştirilebileceğini umuyoruz” dedi .

Geliştiriciler, sanal gerçeklik ortamlarında koku almayı da mümkün kılan bir koku makinesi yahut “olfaktometre” bulduklarını söylediler. “Oyun dünyasında pasif bir kokudan daha faal bir koku alma duyusuna geçme mümkünlüğü, oyuncuların hareketlerine ve yargılarına dayanan büsbütün yeni koku tabanlı oyun mekaniğinin geliştirilmesi ihtimali doğuyor” diye eklediler.

Olfaktometre, kanala bağlı dört farklı valf aracılığıyla çalışıyor. Küçük makinenin ortasında bir boruya hava emen bir fan takılıyor ve bir bilgisayarla, oyuncu farklı koku karışımları oluşturmak için bu dört kanalı açıp kapatabiliyor. Birinci olarak bu yeni teknoloji, kullanıcının sanal bir şarap mahzeninde şarap kokladığı ve farklı aromalarla ilgili iddiaların hakikat olması durumunda puan aldığı bir “şarap test oyununda” test edildi.

Araştırmacılar, teknolojinin öteki hedefler için kullanılacağını umuyor. Araştırma takımı, “Örneğin, COVID-19’dan sonra yahut öbür nedenlerle koku alma duyusunu kaybedenler için, yeni teknoloji oyun tabanlı eğitim yardımıyla koku duyularını yine kazanma fırsatı manasına gelebilir.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!