Teknoloji

Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması Tesla’ya yaramadı

Twitter satın alımı ve şirket için yaptığı düzenlemeler ile gündeme gelen Elon Musk bir defa daha Tesla payı sattı. Ancak bu kere hem kendi hem de hissedarlar için değerliye patladı.

Elon Musk, Tesla’dan SpaceX’e kadar birçok şirkettin en büyük yatırımcısı olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak Twitter’ı satın alarak borsadan çekti. Ama bunu yaparken yüklü ölçüde Tesla payı sattı.

Son devirlerde kıymeti 3.95 milyar doları aşan 19,5 milyon Tesla payı satışını gerçekleştirdiği ve geçtiğimiz nisan ayından bu yana toplamda 20 milyar dolarlık pay sattığı biliniyor. Münasebetiyle bir tweet ile kripto para piyasasını silkeleyen Musk’ın bu atağı şirketin kıymetinin düşmesine neden oldu.

Yaklaşık olarak 1 yıl evvel Tesla piyasa bedeli 1 trilyon doları geçti. Pay kıymeti ise 410 dolar düzeyine kadar çıktı. Ama Musk’ın peş peşe yaptığı satışlar nedeniyle şu anda 190 dolara kadar gerilemiş durumda. Şirketin piyasa pahası ise 599 milyar dolara düştü.

Tesla hissedarlarının ve yöneticilerinin bu durumdan şad olmadığı biliniyor. Lakin Musk’ın serveti sahip olduğu nakit para değil, şirketlere yaptığı yatırımların değerlenmesinden kaynaklandığı için vergi öderken bile pay satması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!