Teknoloji

Enteresan yazılım yanılgısı: Bir noktayı koymamışsınız!

Gün ışığından faydalanma, aydınlatma sistemlerini akla yatkın denetim ederek binaların güç ve paradan tasarruf etmesine yardımcı oluyor. Fakat makus bir mühendisiniz varsa, tasarruf değil borç yiğidin kamçısına dönüşebiliyor.

Işıkları kapatan yazılım sisteminin kusuru değerliye mal oldu

Ağustos 2021’den bu yana ABD’nin Massachusetts’teki bir lisesinde, yazılım arızası nedeniyle ışıklar bir yıl boyunca açık kaldı. Enerji tasarruflu bir sistem olması gerekirken yazılım denetim edilemediği için kapatılamamış. Okulun bir öbür şansız yanı, yazılım ve donanımın düzeltmesinin Çin’deki üretimin aksaması nedeniyle daha da zora girmiş olması.

Massachusetts, Wilbraham’daki Minnechaug Bölge Lisesi, gün ışığı toplama sistemine bağlı flüoresan ve LED ampuller kullanıyor. Sistem, güç tüketimini azaltmak ve paradan tasarruf etmek için gün boyunca ortam şartlarına nazaran ışıkları otomatik olarak kısıp açabiliyor.

Okulda 24 Ağustos 2021’de bir elektrik kesintisi yaşandı ve aydınlatma sistemi üzerinde bulunan yazılımı bozdu. O vakitten beri lisedeki öğrenciler, öğretim üyeleri ve işçi, görüntü sunumları için ışıkları kısamazken, odaların ışıklarını da kesmeyi başaramadılar. (Türkiye’de olsa Ahmet usta, ooo çoktan halletmişti)

Okul sorunu çabucak çözemedi zira sistemi 2012’de kuran şirket olan 5th Light, o vakitten beri birçok kere el değiştirmişti. Okul, 5th Light’ın şu anki sahibi Reflex Lighting’in izini sürdükten sonra şirkette tescilli sistemi anlayan birini bulmakta da zorlandı.

Dışarıdan tutulan yazılım danışmanları da yazılımı yamalayamadı, zamanlayıcılar yahut açma/kapama anahtarları da sorunu çözemedi. Reflex Light, tüm sistemi değiştirmenin 1,2 milyon dolara mal olacağını okula bildirirken okul idaresi bunu kabul etse de bu sefer Çin’deki tedarik zinciri problemleri gerekli çipleri etkilediği için birden çok gecikme yaşandı.

Okul sistemi nasıl onaracaklarını şuan için kara kara düşünüyor. Bu türlü bir kusur ülkemizde olsa nasıl sonuçlanırdı? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking