Teknoloji

Epic Games ve Match Group Google’a karşı harekete geçti

Cuma günü Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’ndeki bir federal mahkemeye sunulan bir önergede iki şirket, Google’ı rakip Android uygulama mağazaları oluşturma araçlarına sahip geliştiricilere ödeme yapmakla suçladı.

Epic ve Match, bilhassa Project Hug üzere mutabakatlara işaret ediyor. Epic tarafından geçen yıl yapılan bir şikayete nazaran, daha sonra “Uygulamalar ve Oyunlar Sürat Programı” olarak isimlendirilen teşebbüs, Google’ın Android’in en tanınan geliştiricilerinden kimilerini Play Store’da tutmak için milyonlarca dolar harcadığını gördü.

Hareket, “Bu mutabakatlardan kimileri, geliştiricilerin rakip uygulama mağazalarını başlatmasını durdurmayı amaçladı ve durdurdu” diyor ve Google’ın birincil ABD antitröst yasası olan Sherman Yasası’nı “kendi başına” ihlal ettiğini söylüyor. Sherman Yasası uyarınca, resen ihlaller, davacının makul bir davranışın piyasayı nasıl olumsuz etkilediğini göstermesini gerektirmez, zira bu cins hareketler genel olarak kabul edildiğinden rekabeti azaltır (örneğin, fiyat sabitleme bu kategoriye girer).

Epic Games ve Match Group Google’a karşı harekete geçti

Google şirket sözcüsü, “Epic ve Match, başarısız davalarına daha fazla yanlış argümanlar ekliyor ve rekoru direkt mahkemede kırmayı dört gözle bekliyoruz” dedi. “Epic ve Match’in argümanlarını dayandırdığı program, geliştiricilere yeni yahut güncellenmiş içerik yayınladıklarında Google Play kullanıcılarına avantajlar ve erken erişim sağlamaları için teşvikler veriyor, geliştiricilerin sav ettikleri üzere rakip uygulama mağazaları oluşturmasını engellemiyor. Aslında program, Google Play’in işletim sistemleri ve uygulama mağazaları için bir dizi seçeneğe sahip geliştiriciler için sayısız rakiple adil bir halde rekabet ettiğinin delilidir.”

Dava, hem Epic hem de Match’in, davalarını çözerken uygulamalarının Play Store’da kalmasını sağlamak için bu yılın başlarında Google ile süreksiz mutabakatlara varmasının akabinde geldi. Google’ın Haziran ayında açtığı bir karşı davada şirket, Match’i Play Store’a erişim için “hiçbir şey ödememeye” çalışmakla suçladı. Google’ın mağaza fiyatları, Adalet Bakanlığı’ndan ve üç düzineden fazla eyaletten oluşan bir kümeden da inceleme aldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - İstanbul Eşya Depolama - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!