Teknoloji

Eylül ayında en çok satılan arabalar muhakkak oldu!

Bilindiği üzere araba dalında yaşanan kriz, tüm dünyada tesirini gösteriyor. O denli ki ülkemizdeki döviz artışı ve ekonomik krizle birlikte bu durum, daha da ağırlaşarak devam ediyor. Tüm bu etkenler, sıfır araba satışlarını da etkiledi. Araba haberleriyle bilinen Emre Özpeynirci, Eylül ayı satış bilgilerini paylaştı.

Fiat Egea, Türkiye’de en çok satılan sıfır araba oldu

Türkiye’de artık 500 bin tl altında çabucak hemen hiç otomobil kalmadı. Lakin bu aralıkta satışlarına devam eden Fiat Egea, sıfır araba satışlarındaki liderliğine devam ediyor. Model, Eylül ayında açık orta en çok satılan araba oldu. Araç, 5773 satışla başı çekiyor.

Yüzde 13 ile liderlikte yer alan Fiat Egea’yı yüzde 6 ile Toyota Corolla ikinci, Renault Megane Sedan yüzde 5,3 ile üçüncü sıradan takip ediyor. Dördüncü sırada yeniden Fiat yer alıyor. Şirket, Egea Cross ile yüzde 5’lik bir dilim alarak dördüncü sıradan listeye girdi. Öte yandan Eylül ayının en büyük çıkışını 961 adetlik satışla Kia Stonic ve 900 adetlik satışla Honda City yaptı.

Sıfır araba satışları, geçtiğimiz yılın birebir devrine bakıldığında yüzde 8,7’lik bir büyümeye sahne oldu. Eylül ayında araba ve hafif ticari araç satışları 62.084 adet artış gösterdi. Araba satışları Eylül ayında yüzde 2,9 artarak 44.681 adete yükseldi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Lideri Ali Haydar Bozkurt, Eylül ayına ait kimi açıklamalarda bulundu. Bozkurt, baz tesiriyle eylül ayında sıfır araba pazarının artmış üzere göründüğünü fakat 9 ay sonunda düşüş olduğunu belirtti. Ek olarak mucize yaşanmaması halinde bu yılın sonunda pazarın 2021’in altında kalacağını kelamlarına ekledi.

Hafif ticari satışlarında son durum

Eylül ayı ve Ocak-Eylül devrinde en çok satan hafif ticari modeller listesinde her vakit olduğu üzere Ford ve Fiat ambargosu göze çarpıyor. Binek versiyonların göze çarptığı listede yüzde 15’lik hisseyle Ford Tourneo Courier başkan durumda.

Türkiye’de tanınan olan Fiat Doblo Combi, yüzde 10 ile ikinci sırada yer alırken Fiorino Combi yüzde 9,2 ile üçüncü sıradan listeye girdi. Eylül ayında toplamda 17,403 hafif ticari araç satışı gerçekleştirildi. 2022 boyunca ise bu sayı 121,306 ya yükseldi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!