Teknoloji

Fujitsu: Kuantum bilgisayarlar bilgisayar dünyasını ‘büyük ölçüde’ değiştirebilir!

Günümüzün teknolojik toplumunda, klâsik bilgisayarların gücünün ötesine geçmeyi amaçlayan bir kuantum bilgisayarın yaratılmasına yönelik hiç bitmeyen çalışmalar da dahil olmak üzere, daima olarak yeni ilerlemeler öne sürülmekte ve yenilikçi tahliller geliştirilmektedir.

Fujitsu: Kuantum bilgisayarlar bilgisayar dünyasını ‘büyük ölçüde’ değiştirebilir!

Teknoloji devi Fujitsu, Japonya’nın birinci kuantum bilgisayarını geliştirmek için Japonya’nın en büyük araştırma enstitüsü Riken ile birlikte çalışıyor.

Kuantum bilgisayarların bedel teklifini açıklayan Mahajan şunları söyledi:

“Kuantum bilişim, bilgi süreç dünyasını muazzam bir seviyede değiştirme potansiyeline sahip. Moleküler dinamik, finans, tıp, Shor Algoritması, Gezgin satıcı sorunu (TSP) ile ilgili meseleleri çözebilirsiniz. Bunlar, çözülmesi kolay olmayan optimizasyon problemleridir.”

Geliştirme, Avustralya’nın Sidney kentindeki bilgisayar bilimcilerinin, atomik ölçekte oluşturulan dünyanın birinci entegre devre bilgisayarını tasarlayarak bu alanda bir atılım ilan etmelerinden aylar sonra geldi.

Ağustos ayının sonlarında, önde gelen bir yapay zeka (AI) firması Baidu, Finbold’un bildirdiği üzere, donanım, yazılım ve uygulamaları büsbütün entegre eden dünyanın birinci muhteşem iletken kuantum bilgisayarının piyasaya sürüldüğünü duyurdu .

Bununla birlikte, bu yeni, daha güçlü bilgisayarların ortaya çıkmasının bildiğimiz kadarıyla kripto para ünitesi alanı için ne manaya gelebileceği konusunda telaşlar var.

Kripto alanı kuantum hesaplama için hazır mı?

Kuantum hesaplamadaki atılımların Bitcoin ( BTC ) üzere kripto para üniteleri için ne manaya gelebileceği konusunda birçok spekülasyon yapıldı. Bir yandan teknoloji kripto sanayisinde kullanım bulabilirken, başka yandan asimetrik şifrelemeyi kırarak Bitcoin cüzdanlarına girmek üzere berbat niyetli uygulamalarda da kullanılabilir.

Şüpheciler ortasında, iki yıl evvel kuantum bilgisayarların Bitcoin için önemli bir tehdit olabileceğini öne süren eşler ortası Bitcoin değişim platformu LocalBitcoins de var.

Gerçekten de, endişeleri, bir araştırma makalesinde kuantum hesaplamanın SHA-256 şifreleme algoritmasını kırabilmesinin ve bir sonraki içinde Bitcoin ağının aşılmazlığını aşındırmasının beklendiğini öne süren Sussex Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından Ocak 2022’nin sonlarında doğrulandı.

Bununla birlikte, kuantum hesaplamanın kripto ve blok zinciri teknolojisi için bir tehdit haline gelmeden evvel hala uzun bir yolu var ve MoneyControl’den Murtuza Merchant’ın yazdığı üzere kripto geliştirici topluluğu mümkün risklere hazırlanmak için çok çalışıyor.

Mevcut kuantum dirençli teknolojilerin kimi örnekleri, IOTA blok zincirinde kullanılan yönlendirilmiş bir döngüsel olmayan grafik teknolojisinin yanı sıra JPMorgan ve Toshiba tarafından geliştirilen kuantum anahtar dağılımını içerir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!