Teknoloji

Gezegen atmosferinde keşfedilen element büyük şaşkınlık yarattı!

Bilim insanları uzun vakittir yaşanabilir gezegenler arıyor. Bu süreçte ötegezegenleri tespit etmek yahut yörüngelerine incelemenin yanı sıra birçok farklı etmene de dikkat ediliyor. Bunlar ortasında en kıymetli noktalardan bir tanesi de o gezegenlerin atmosferlerini âlâ tahlil etmekten geçiyor.

Atmosferde bulunan Baryum büyük şaşkınlık yarattı!

James Webb Uzay Teleskobu üzere yeni teknolojiler ile artık ötegezegenlerin atmosferlerine bakabiliyor, gezegenin yüzey sıcaklığını, basıncını ve hava sistemlerini inceleyebiliyoruz. Hatta o gezegenlerin atmosflerinin hangi unsurlardan oluştuğuna göz atabiliyoruz.

Avrupa Güney Gözlemevi‘nden araştırmacılar yer tabanlı Very Large Telescope’u kullanarak bir ötegezegen atmosferinde şimdiye kadarki en ağır elemente rastladılar. WASP-76 b ve WASP-121 b isimli iki ultra sıcak gaz devini inceleyen araştırmacılar, gezegenlerin atmosferlerinde Baryum elementi olduğunu ortaya çıkardı.

Kendi yıldızlarına son derece yakın bir yörüngede dolanan iki gezegen bu nedenle, 1.000 derecenin üzerine çıkabilen son derece yüksek yüzey sıcaklıklarına ev sahipliği yapıyor. Hatta o denli ki WASP-76b’de gökten yağmur olarak demir yağdığı tespit edilmiş durumda.

Araştırmacılar, epeyce ağır bir element olan Baryum‘un atmosferde yer almasını ise şaşkınlıkla karşılıyorlar. Portekiz’deki Astrofizik ve Uzay Bilimleri Enstitüsü’nün (IA) baş muharriri Tomás Azevedo Silva ve Olivier Demangeon husus hakkında yaptığı açıklamada şu tabirleri kullandı:

Şaşırtıcı ve mantıksız olan kısım şudur: Bu gezegenlerin atmosferinin üst katmanlarında neden bu kadar ağır bir element var?

Gezegenlerin yüksek yerçekimi göz önüne alındığında, baryum üzere ağır elementlerin atmosferin alt katmanlarına süratle düşmesini beklerdik

Araştırmacılar, bu hayli ağır bir element olan Baryum’un ötegezegen atmosferlerinde ortaya çıkmasına neyin neden olduğundan hala emin değiller. Baryum’un nereden geldiği ve atmosferde nasıl bu kadar yüksek noktalarda bulunduğunu anlayabilmek için daha fazla araştırmanın yapılacağı belirtiliyor.

Baryum’un kaynama noktası 1.897 derece olduğunu belirtmekte yarar var. Pekala siz Baryum üzere ağır bir elementin bu ötegezegenlerin atmosferinde bulunması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

atmosfer
ağır element
Ötegezegen
baryum
gezegen

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi