Teknoloji

Gökyüzü Starlink uydusundan geçilemeyecek

Dünyanın en güçlü insanı Elon Musk, son vakitlerde neredeyse yalnızca Twitter ile gündeme gelir oldu. Lakin ünlü milyarderin tek uğraşının toplumsal medya olmadığını ve başta Tesla ile SpaceX olmak üzere pek çok kıymetli teşebbüsünün bulunduğunu hatırlatalım. İşte bu teşebbüslerinden SpaceX’in bir projesi olan Starlink sistemi için tarihi bir karar verildi.

Elon Musk tarafından geçtiğimiz aylarda Amerika Birleşik Devletleri Federal İrtibat Komisyonu’na (FCC) yapılan müracaatla, uzaya yaklaşık 30.000 yeni uydu gönderilmesi müsaadesi istediği ve bu projenin maksadının ise internet ıstırabı çeken bölgelere süratli, emniyetli, kesintisiz internet hizmet sunmak olduğu belirtildi.

Gökyüzü Starlink uydusundan geçilemeyecek

Ünlü iş beşerinin başvurusunu inceleyen FCC, SpaceX’e istenilen yaklaşık 30.000 uydu yerine 7.500 uydu izni verildi. Her ne kadar bu sayı talep edilenin 4’te 1’i olsa da FCC tarafından verilen bu müsaade daha sonra genişletilebilecek. Şayet Elon Musk, 7.500 uydudan oluşan bu yeni sistemi belirttiği gayeye uygun halde kullanabilirse, FCC kararını gözden geçirecek ve gökyüzüne yerleştirilecek uydu sayısında artış onayı verebilecek.

Elon Musk’un ikinci jenerasyon Starlink uydu sistemleri ismini verdiği bu projenin başarılı olması halinde, artık internet tecrübemizin de değişmeye başlayacağını söyleyebiliriz. Gerçekten Starlink uydu sistemleri her ne kadar şu an Amerika Birleşik Devletleri ve birkaç ülkede daha geçerli olsa da yakın vakitte kapsamının çok daha geniş alanlara ulaşması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking